Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 23 września 2019, 11:35

autor: AlexB

Rambo: Ostatnia krew za Downton Abbey i Ad Astrą - Box Office US

Downton Abbey zwyciężyło z Ad Astra i Rambo: Ostatnią krwią w rywalizacji premier, która odbyła się w miniony weekend w amerykańskich kinach. Ponadto w zestawieniu box office wciąż wysoko trzyma się Król Lew.

Wygląda na to, że Amerykanie czują głęboki sentyment do brytyjskiej arystokracji z pierwszej połowy XX wieku. Downton Abbey, czyli filmowa kontynuacja kultowego serialu o przygodach mieszkańców tytułowej posiadłości, zdecydowanie wygrało najnowsze weekendowe zestawienie Box Office US. Produkcja w reżyserii Michaela Englera i ze scenariuszem Juliana Fellowesa, czyli twórcy oryginału, zgarnęła za oceanem 31 milionów dolarów, a na całym świecie ma już na swoim koncie 61,8 miliona dolarów. Dla wytwórni Focus Features to najlepsze otwarcie na amerykańskim rynku w historii. Bez wątpienia wpływ na ten sukces miało dobre przyjęcie filmowego Downton Abbey przez media branżowe oraz samych widzów, o czym świadczą chociażby wskaźniki procentowe w serwisie Rotten Tomatoes.

Świat brytyjskiej arystokracji wciąż jest pociągający. - Rambo: Ostatnia krew za Downton Abbey i Ad Astrą - Box Office US - wiadomość - 2019-09-23
Świat brytyjskiej arystokracji wciąż jest pociągający.

Downton Abbey pokonało w najnowszym weekendowym zestawieniu Box Office US dwie inne duże premiery. Pierwszą z nich jest Ad Astra. Widowisko science fiction w reżyserii Jamesa Graya z Bradem Pittem w roli głównej, opowiadające historię astronauty, który przemierza galaktykę w poszukiwaniu zaginionego ojca, zarobiło w Stanach Zjednoczonych nieco ponad 19,2 miliona dolarów (a 45,2 miliona jeśli doliczymy do tego zyski z pozostałych zakątków świata). Spodziewany jest jednak znaczny spadek przychodów w kolejnych tygodniach, gdyż mimo pozytywnych opinii krytyków tytuł nie przypadł do gustu widzom.

Drugą istotną premierą, która w ubiegły weekend musiała uznać wyższość Downton Abbey w amerykańskich kinach, było Rambo: Ostatnia krew. Kolejna odsłona cyklu o weteranie wojny wietnamskiej z aparycją Sylvestra Stallone'a zebrała za oceanem niewiele ponad 19 milionów dolarów. To wynik minimalnie lepszy od tego, jakim mogła pochwalić się na otwarcie poprzednia część serii, czyli John Rambo z 2008 roku. Pytanie tylko, jaką kwotę ostatecznie uda się zarobić produkcji Adriana Grunberga. Została ona bowiem dość mocno skrytykowana przez recenzentów, choć widzowie byli nieco bardziej łaskawi.

Warto zauważyć, że w amerykańskich kinach wciąż bardzo mocno trzyma się Król Lew. W dziesiąty weekend wyświetlania w Stanach Zjednoczonych wyreżyserowana przez Jona Favreau nowa wersja słynnej animacji z 1992 roku dorzuciła do swoich zarobków kolejne 2,5 miliona dolarów. Jeśli chodzi o cały świat, produkcja ma już na swoim koncie przeszło 1,6 miliarda dolarów i zajmuje siódme miejsce na liście wszech czasów.

Pozycja

Poprzednio

Tytuł filmu

Przychód weekendowy (w dolarach)

Łączny przychód w USA (w dolarach)

Łączny przychód na świecie (w dolarach)

1.

Nowość

Downton Abbey

31 mln

31 mln

61,8 mln

2.

Nowość

Ad Astra

19,2 mln

19,2 mln

45,2 mln

3.

Nowość

Rambo: Ostatnia krew

19 mln

19 mln

-

4.

1.

To: Rozdział 2

17,2 mln

179,1 mln

358,8 mln

5.

2.

Ślicznotki

17 mln

62,5 mln

72,3 mln

6.

5.

Król Lew

2,57 mln

537,5 mln

1,6 mld

7.

4.

Grzeczni chłopcy

2,51 mln

77,3 mln

98,7 mln

8.

3.

Świat w ogniu

2,4 mln

64,6 mln

118,2 mln

9.

7.

Overcomer

1,5 mln

31,5 mln

-

10.

6.

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw

1,4 mln

170,6 mln

750,1 mln

  1. Wyniki Box Office w serwisie Box Office Mojo