Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość promocje 3 lipca 2022, 16:11

autor: Marek Makuła

Quake 4 udostępniony za darmo w zagadkowy sposób

Quake 4 i Wolfenstein: Enemy Territory pojawiły się w programie Xbox Insider na PC. Gry można pobrać za darmo w ramach niejawnych testów. Możliwe, że wkrótce tytuły te wzbogacą katalog PC Game Passa, i to w ulepszonej wersji.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:
  • Quake 4 i Wolfenstein: Enemy Territory pojawiły się do pobrania za darmo w ramach programu Xbox Insider na PC.
  • Możliwe, że studio id Software szykuje jakąś niespodziankę na imprezę QuakeCon, która odbędzie się w sierpniu.

Abonenci Game Passa na PC mogą obecnie zagrać w trzy gry z serii Quake, ale wiele wskazuje na to, że wkrótce ich lista wydłuży się o kolejną pozycję. Co więcej, już teraz można zagrać w Quake 4 za darmo, ale sposób, w jaki można zdobyć grę, nie należy do oczywistych.

Quake 4 dostępny w wersji testowej

W ubiegłym roku otrzymaliśmy udany remaster pierwszego Quake, a teraz niewykluczone, że dostaniemy Quake 4. Gra pojawiła się właśnie w programie testowym Xbox Insider na PC i każdy chętny może w nią zagrać – wystarczy zapisać się do testów.

Quake 4 udostępniony za darmo w zagadkowy sposób - ilustracja #1
Źródło: https://twitter.com/idTechpics/status/1543047864309383168

Gra cały czas dostępna jest na Steamie czy GOG.com, ale uruchomienie jej na współczesnych komputerach w przyzwoitej jakości wymaga odrobiny wkładu własnego. Tymczasem, jak zauważył AgentStrangeTV prowadzący na Twitterze konto Powered by id Tech, wersja, która pojawiła się w ramach testów w Xbox Insider Hubie, nie potrzebuje żadnych dodatkowych zmian w pliku konfiguracyjnym i działa płynnie w rozdzielczości 1440p. Jego zdaniem – o wiele płynniej od wersji ze Steama.

Aby zagrać w Quake 4 na PC bezpłatnie, należy ściągnąć aplikację Xbox Insider Hub na PC z systemem Windows, a następnie zarejestrować się do niejawnego programu testów. Potem przechodzimy w programie do zakładki „Wersje zapoznawcze” i tam już znajdziemy Quake 4 (jak również Wolfenstein: Enemy Territory) do pobrania za darmo.

Niewykluczone, że pojawienie się gry w programie Xbox Insider ma jakiś związek ze zbliżającą się imprezą QuakeCon, która wystartuje w czwartek 18 sierpnia – być może wtedy usłyszymy więcej na temat domniemanej nowej wersji produkcji. Kto wie, może remaster szykowany jest także na konsole?

Quake 4 to solidna strzelanka, choć jest chyba najniżej cenioną częścią sławnej serii. Zarówno gracze, jak i recenzenci w momencie premiery byli zgodni w tym, że tytuł nie do końca spełnił oczekiwania. Dlaczego tak się stało? Odsyłam do recenzji tej gry na GRYOnline.pl. Od debiutu w 2005 roku minęło jednak sporo czasu i, pomimo pewnych mankamentów, Q4 stał się już praktycznie kultową grą, choć na mniejszą skalę niż jego poprzednicy. Z pewnością warto dać tej pozycji szansę, zwłaszcza za darmo.

  1. Oficjalna strona firmy id Software
  2. Poradnik do gry Quake 4