Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 3 listopada 2016, 13:53

Przełęcz ocalonych, Służąca - weekendowe premiery filmowe

Listopad w naszych kinach zaczyna się z przytupem - wojenny film Przełęcz ocalonych Mela Gibsona to rzecz bardzo dobrze oceniana, tak samo jak Służąca w reżyserii twórcy Oldboya.

Przełęcz ocalonych

Źródło: www.kinówki.pl
Źródło: www.kinówki.pl

Mel Gibson wraca do łask. Po kilku latach przerwy od reżyserowania i radzeniu sobie z byciem „wyklętym” z hollywoodzkich kręgów, twórca od razu atakuje pozycje oscarowe. Przełęcz ocalonych to historia prawdziwego bohatera wojennego, Desmonda Dossa. Chłopak zaciągnął się do armii po ataku Japonii na Pearl Harbor, ale z pobudek religijnych odmówił używania broni oraz zabijania wrogów. Nie przeszkodziło mu to ocalić ponad 70 dusz w trakcie bitwy o wyspę Okinawa. Teraz z tej historii Gibson podobno zrobił kino totalne – przejmujące, świetnie zagrane i nakręcone, z najlepszym przedstawieniem brutalnej bitwy od dnia premiery Szeregowca Ryana. Fani kina historycznego i wojennego powinni czym prędzej pędzić do kina.

 1. Reżyseria: Mel Gibson
 2. Tytuł oryginalny: Hacksaw Ridge
 3. Grają: Andrew Garfield, Teresa Palmer, Sam Worthington

Służąca

Źródło: www.kinówki.pl
Źródło: www.kinówki.pl

Park Chan-Wook już chyba do końca swoich dni będzie identyfikowany jako „twórca Oldboya” ewentualnie „twórca trylogii zemsty”. Ale skoro stworzył tak dobre filmy, nie jest z tego powodu smutny. Szczególnie, że jego najnowsze dzieło – Służąca – najprawdopodobniej dołączy do najlepszych produkcji reżysera. Film to zmysłowa tajemnica, nasączona erotyzmem dziwna gra, która zaczyna się jak lesbijskie love story, ale szybko zmierza w kierunku czegoś dużo mroczniejszego. Oto posiadłość, w której mieszka spadkobierczyni wielkiego majątku. Przybywa tytułowa służąca mająca namówić panią do poślubienia szemranego hrabiego, ale niespodziewanie uczucie rodzi się na linii kobiecej. Służąca to wizualny styl, mylenie tropów i najoryginalniejsze feministyczne kino ostatnich lat. Wszystko wskazuje na to, że warto.

 1. Reżyseria: Park Chan-Wook
 2. Tytuł oryginalny: Ah-ga-ssi
 3. Grają: Min-hie Kim, Tae-ri Kim, Jung-woo Ha

Oprócz tego do kin wchodzą jeszcze:

 1. Jestem mordercą (kolejny udany polski kryminał – Mirosław Haniszewski na tropie seryjnego mordercy granego przez Arkadiusza Jakubika),
 2. Trolle (animowana opowieść o zabawnych stworkach, znanych głównie z automatów z gumami do żucia i piórników),
 3. Wszystkie nieprzespane noce (fabularyzowany polski film dokumentalny o młodych ludziach w wielkim mieście),
 4. Za niebieskimi drzwiami (ekranizacja powieści dla młodych czytelników, wysmakowana wizualnie podróż do świata magii zrobiona w Polsce – wygląda super!),
 5. Marzenia (łotewski dramat o rodzeństwie, które ukrywa śmieć swojej opiekunki i stara się żyć normalnie),
 6. Życie animowane (dokumentalny film o autystycznym chłopcu, z którym udało się nawiązać kontakt dzięki animacjom Disneya).

Zapraszam za tydzień do zapoznania się z kolejnym zestawem najciekawszych filmowych premier. Warto wiedzieć, co grają kina.