Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 24 maja 2018, 12:20

autor: AlexB

„Problemem jest moje lenistwo” - Andrzej Sapkowski nieco o nowej książce

W sieci pojawił się krótki wywiad z Andrzejem Sapkowskim, w którym pisarz potwierdził, że powstanie kolejna książka o przygodach Geralta z Rivii. Autor nie chciał jednak zdradzić, kiedy ujrzy ona światło dzienne.

Pod koniec kwietnia na warszawskim Comic Conie pojawiła się informacja, która bez wątpienia zwróciła uwagę wszystkich miłośników książkowego Wiedźmina. Andrzej Sapkowski, czyli „ojciec” Geralta, napisze kolejną powieść o przygodach Białego Wilka. Autor potwierdził tę wiadomość podczas wywiadu udzielonego brytyjskiemu wydawcy Orbit Books, który został zorganizowany z okazji oficjalnej premiery angielskiego tłumaczenia Sezonu Burz, czyli na razie ostatniej książki o wiedźminie.

Niestety, nie poznaliśmy żadnych nowych szczegółów na temat nadchodzącej powieści o Geralcie. Sapkowski podkreślił za to kilka kwestii, o których już zdążyliśmy usłyszeć. Po pierwsze, nie wiadomo, kiedy nowa książka ujrzy światło dzienne. Cytując autora:

Będzie nowa książka. Kiedy? Tego nie mogę powiedzieć. Kiedy masz garnek ziemniaków i kładziesz go na ogniu, to wiesz, że będą gotowe za 20 minut. Lecz co się tyczy powieści, czasu jej powstawania nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Wiele wskazuje na to, że proces pisarski może trochę potrwać. Jak bowiem zdradził Sapkowski z rozbrajającą szczerością:

Problemem jest moje lenistwo. Lubię czytać książki i zdaję sobie sprawę, ile powieści moi koledzy i rywale są w stanie stworzyć rocznie. Zatem stawanie z nimi w szranki pod tym względem jest dla mnie bardzo trudne.

Andrzej Sapkowski udzielił wywiadu w charakterystycznym dla siebie stylu, czyli bez żadnej fałszywej skromności. - „Problemem jest moje lenistwo” - Andrzej Sapkowski nieco o nowej książce - wiadomość - 2018-05-24
Andrzej Sapkowski udzielił wywiadu w charakterystycznym dla siebie stylu, czyli bez żadnej fałszywej skromności.

Po drugie, podobnie jak w przypadku Sezonu Burz, również kolejna powieść raczej nie będzie w ogromnym stopniu związana z oryginalnym cyklem, choć rzecz jasna pojawią się w niej bohaterowie z niego znani.

Pięć tomów wchodzących w skład cyklu lub sagi, jak nazywają to czytelnicy, to zamknięta historia. Dla mnie pewne było, że nigdy nie napiszę czegokolwiek, co działoby się po niej. Nie będzie zatem kontynuacji – obiecałem to fanom i deklarowałem wielokrotnie, więc muszę dotrzymać słowa. Z kolei niezbyt interesujące wydają mi się prequele. Zatem zdecydowałem się na stworzenie czegoś pobocznego, co wplatałoby się w znane już historie.

Na czym będzie się skupiać nowa powieść o przygodach Wiedźmina? - „Problemem jest moje lenistwo” - Andrzej Sapkowski nieco o nowej książce - wiadomość - 2018-05-24
Na czym będzie się skupiać nowa powieść o przygodach Wiedźmina?

Sezon Burz zadebiutował w Polsce 6 listopada 2013 roku. Opowiada on historię dziejącą się tuż przed opowiadaniem Wiedźmin. W świetle ostatnich wypowiedzi Sapkowskiego można zadać pytanie, w którym punkcie na linii czasu umiejscowiona zostanie nadchodzącą powieść? O czym będzie ona opowiadać? I czy pojawi się ona przed premierą serialu od Netfliksa, czy w jej okolicach, by w pełni wykorzystać zainteresowanie postacią Geralta? Odpowiedzi na przynajmniej część z tych pytań powinna przynieść pierwsza większa zapowiedź.