Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 czerwca 2013, 17:03

autor: Góral

Pro Evolution Soccer 2014 - ujawniono nowe szczegóły

Firma Konami ujawniła kolejne szczegóły dotyczące gry Pro Evolution Soccer 2014. Zmiany obejmą niemal każdy aspekt produkcji - od grafiki i animacji, przez fizykę, po zachowanie kibiców i atmosferę panującą na boisku.

Firma Konami, producent i wydawca gry Pro Evolution Soccer 2014, opublikowała pierwsze screeny z tegorocznej odsłony swojej flagowej serii sportowej. Ujawniono także sporo nowych informacji dotyczących tego projektu.

Pro Evolution Soccer 2014 ukaże się w tym roku. - Pro Evolution Soccer 2014 - ujawniono nowe szczegóły - wiadomość - 2013-06-04
Pro Evolution Soccer 2014 ukaże się w tym roku.

Pierwsze szczegóły na temat tegorocznej odsłony flagowej sportowej serii japońskiej firmy znajdziecie tutaj, natomiast gra ma zostać pokazana 6 czerwca na specjalnej konferencji, która rozpocznie się o godzinie 19.00 czasu polskiego.

Najważniejsza jest piłka

PES 2014 w skrócie:
  • Gra działa na zmodyfikowanym silniku Fox Engine
  • Niemal każdy element produkcji znany z poprzednich odsłon serii zostanie zmieniony lub zastąpiony czymś innym. Deweloper nad nowym wcieleniem marki pracuje w pocie czoła od 4 lat, dzięki czemu tytuł nie idzie na żadne kompromisy i będzie bliski obecnej piłce nożnej
  • Tytuł ma być wyznacznikiem jakości dla wszystkich symulacji sportowych

Oddział firmy z Tokio, odpowiedzialny za grę Pro Evolution Soccer 2014, skupił się na stworzeniu technologii TrueBall, która wykonuje skomplikowane obliczenia, biorące pod uwagę wiele czynników, w tym prędkość lecącej piłki, wzrost zawodnika, budowę ciała, itd. Dzięki temu każdy strzał, przyjęcie i drybling będzie realistyczny jak nigdy dotąd. Kluczem do sukcesu ma być przewidywanie ruchów przeciwnika i wyprzedzanie ich o krok.

Twórcy chwalą się, że nawet przy odbieraniu podań gracz otrzyma sporą dowolność, mogąc od razu przekazać piłkę koledze z drużyny, natychmiastowo podbić ją w powietrze, przyjąć na klatę lub uderzyć z główki. Dodatkowo kontrola nad piłką i drybling mają oferować niespotykane dotąd możliwości, umożliwiając operowanie dwiema stopami, zastawianie się ciałem, kiwanie oraz wiele innych rzeczy. W tym całym przepychu cieszy to, że sterowanie ma być intuicyjne, ale jednocześnie wymagające, jeżeli chce się wykorzystać wszystkie jego opcje.

Pro Evolution Soccer 2014 - ujawniono nowe szczegóły - ilustracja #2

Motion Animation Stability System (M.A.S.S.)

W grze Pro Evolution Soccer 2014 zastosowana zostanie nowa technika Motion Animation Stability System (M.A.S.S.), która odpowiadać będzie za animacje kolizji i kontaktów fizycznych pomiędzy zawodnikami. Nie jest to jednak zestaw gotowych zachowań, które włączają się w odpowiednich momentach - M.A.S.S. natychmiastowo reaguje, przykładowo, podczas zderzenia dwóch zawodników, biorąc pod uwagę siłę oraz kąt uderzenia. W zależności od warunków fizycznych piłkarza, ten albo się przewróci, albo tylko potknie i po chwili odzyska równowagę. To samo dzieje się podczas ślizgu.

Technologia ta ma mieć wielkie znaczenie w czasie starć pomiędzy atakującymi a obrońcami, którzy będą ograniczać pole manewru i zasłaniać wolne miejsca, by uniemożliwić podanie oraz atakować napastników. Ci z kolei spróbują wyminąć zawodników przeciwnej drużyny, zawalczyć o dogodne miejsce do oddania strzału lub podania, ewentualnie, jeżeli sytuacja na to pozwoli, będą mogli się trochę pokiwać. Wszystko to ma zapewnić otwartość gry, w której liczyć się będą atrybuty i umiejętności poszczególnych piłkarzy.

12 zawodnik, siła w drużynie

Bardzo ważnym elementem nowego PES-a ma być atmosfera panująca podczas spotkania. Deweloperzy postarają się odwzorować wsparcie kibiców, które dostaje zarówno cała drużyna, jak i poszczególni piłkarze. Dodatkowo każdy zawodnik opisywany będzie specjalnym atrybutem, odpowiadającym za jego styl gry i indywidualne umiejętności, których poziom może spadać podczas złego dnia. Jeżeli piłka „nie klei się” kluczowej postaci zespołu, to koledzy pomogą mu w działaniach. Odbywa się to także w drugą stronę – wystarczy jedna udana akcja, by podbudować morale całej drużyny.

Konami obiecuje, że każdy gracz od razu rozpozna swojego ulubionego piłkarza. Twórcy przykładają uwagę nie tylko do wyglądu sportowców, lecz także sposobu ich poruszania się i stylu gry, które mają dokładnie odpowiadać temu, co da się zaobserwować podczas prawdziwych meczy.

Kluczowym elementem rozgrywki ma być współpraca z całą drużyną i stosowanie specjalnych opcji taktycznych, które przypisywane są trzem zawodnikom ustawionym w różnych częściach boiska. Ich zadaniem może być, np. atakowanie flankami czy wykorzystywanie luk w obronie przeciwnika.

Pro Evolution Soccer 2014 wprowadzi wiele zmian. - Pro Evolution Soccer 2014 - ujawniono nowe szczegóły - wiadomość - 2013-06-04
Pro Evolution Soccer 2014 wprowadzi wiele zmian.

Zmiany, zmiany, zmiany

Oprawa graficzna przejdzie ogromną metamorfozę. Znacznej poprawie mają ulec wygląd i zachowanie kibiców, oświetlenie i detale stadionów, mimika twarzy zawodników oraz animacje, płynnie przechodzące jedna w drugą. Gra wykorzystuje zmodyfikowany silnik Fox Engine, który napędza nadchodzące gry z serii Metal Gear Solid.

Usprawnione zostanie wykonywanie rzutów wolnych. W Pro Evolution Soccer 2014 można polecić koledze z drużyny by rozpoczął bieg, odwracając tym samym uwagę przeciwników lub wykonać bardzo krótkie podanie. Z drugiej strony można ustawić w konkretnym miejscu bramkarza, a piłkarze ustawinieni w mur będą za wszelką cenę starać się zablokować strzał albo zmienić tor lotu piłki.

Po raz pierwszy w serii pojawi się licencjonowana Azjatycka Liga Mistrzów, nie zabraknie także Ligi Mistrzów UEFA. W późniejszym czasie ujawnione mają zostać kolejne turnieje wraz ze szczegółami, dotyczącymi m.in rozgrywek sieciowych.

Tytuł ukaże się w 2013 roku na konsolach Xbox 360, PlayStation 3, PSP i komputerach PC. Można przypuszczać, że trafi także na urządzenia nowej generacji, jednak nie zostało to jeszcze oficjalnie potwierdzone.

Pro Evolution Soccer 2014 - ujawniono nowe szczegóły - ilustracja #5

Pro Evolution Soccer to jedna z najbardziej znanych serii gier sportowych, która ukazuje się już od 1996 roku. W pierwszych latach obecności na rynku produkcja funkcjonowała pod nazwą ISS Pro (w Japonii Winning Eleven). Od października 2001 roku wirtualna piłka nożna firmy Konami znana jest w Europie jako Pro Evolution Soccer. W Azji używa się takich tytułów jak World Soccer: Winning Eleven czy Winning Eleven Play Maker w przypadku edycji gry na konsole Nintendo Wii.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.