Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 kwietnia 2018, 11:30

Frostpunk - premiera i znakomite recenzje

Dziś na rynku debiutuje Frostpunk, czyli interesujące połączenie survivalu i city buildera od polskiego 11 bit studios, twórców This War of Mine. Według recenzentów, ten przeznaczony wyłącznie na PC tytuł jest bardzo udaną produkcją.

Co najmniej minus siedemset

Choć za oknami wiosna w pełni, polskie 11 bit studios proponuje nam podróż w sam środek lodowych pustkowi. Dziś (w przypadku platformy Steam około godziny 14:00 czasu polskiego) oficjalnie debiutuje Frostpunk, czyli interesujące połączenie strategii ekonomicznej o budowaniu miasta i survivalu z silnym naciskiem na historię. Tytuł przeznaczony jest wyłącznie na PC. Posiada on polską wersję językową (obejmującą wyłącznie napisy). Gra dostępna jest zarówno w wydaniu cyfrowym, jak i pudełkowym (Edycja Wiktoriańska), posiadającym specjalny bonus – elegancki, 56-stronicowy artbook pełen szkiców oraz konceptów z różnych faz powstawania produkcji.

Ciemno, zimno i do domu daleko, chciałoby się rzec. Problem tylko w tym, że to jest nasz dom. - Frostpunk - premiera i znakomite recenzje - wiadomość - 2018-04-24
Ciemno, zimno i do domu daleko, chciałoby się rzec. Problem tylko w tym, że to jest nasz dom.

Frostpunk jest nową grą twórców głośnego This War of Mine. Po raz pierwszy usłyszeliśmy o tej produkcji w sierpniu 2016 roku. Dzięki obietnicom ciężkiego, mroźnego klimatu i wymagającej rozgrywki z trudnymi wyborami moralnymi zdobyła ona uwagę sporej części graczy i mediów branżowych. Akcja tytułu rozgrywa się w alternatywnym XIX wieku. Trwa nowa epoka lodowcowa. Niewielka grupa ocalałych ludzi szuka schronienia wokół generatora parowego. Ich główne zadanie jest proste – przetrwać za wszelką cenę, nawet jeśli będzie to oznaczało podejmowanie nie do końca moralnych decyzji. Z tego powodu Patryk Grzeszczuk ze studia 11 bit określił Frostpunka jako „duchowego następcę” This War of Mine.

Zanim osoby zainteresowane Frostpunkiem sięgną po gotówkę lub karty kredytowe, powinny rzucić okiem na jego oficjalne wymagania sprzętowe. Oto one:

Minimalne wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 7/8/10 64-bit
 • Procesor: 3.2 GHz Dual Core Processor
 • Pamięć: 4 GB
 • Karta grafiki: GeForce GTX 660, Radeon R7 370 lub podobna z minimum 2 GB VRAM
 • DirectX: Wersja 11
 • Miejsce na dysku: 8 GB

Rekomendowane wymagania sprzętowe

 • System operacyjny: Windows 7/8/10 64-bit
 • Procesor: 3.2 GHz Quad Core Processor
 • Pamięć: 8 GB
 • Karta grafiki: GeForce 970, Radeon RX 580 lub podobna z minimum 4GB VRAM
 • DirectX: Wersja 11
 • Miejsce na dysku: 8 GB

Zasypani dobrymi opiniami

W sieci pojawiły się pierwsze recenzje Frostpunk. Według nich, studiu 11 bit po raz kolejny udało się stworzyć produkcję, która pozostaje w pamięci na długo. Dziennikarze chwalą przede wszystkim niezwykły, sugestywny klimat tytułu oraz historię, w której decyzje, choć nikt nas z nich nie rozlicza, mają odpowiedni ciężar etyczny i pozwalają prowadzić każdy z trzech dostępnych w dniu premiery scenariuszy w różnych kierunkach. Podkreślają również, że warszawiakom udało się sprawnie połączyć city buildera z survivalem, nie zaniedbując przy okazji żadnego z tych dwóch elementów.

Z drugiej strony, pojawiają się narzekania na odrobinę zbyt niemrawy start i pewnego rodzaju powtarzalność, która wkrada się w późniejszych fragmentach zabawy. Wady te nie wpływają jednak drastycznie na przyjemność czerpaną z obcowania z najnowszym dziełem 11 bit studios. Ostatecznie Frostpunk może pochwalić się w serwisie Metacritic doskonałą średnią oceną 87/100 (na podstawie 16 opinii).

Wybrane recenzje Frostpunk

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube. W GryOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Obecnie opiekuje się działami trainerów i kodów, uzupełnia encyklopedię o trailery, a także rozwija bazę zapisów gier. Od czasu do czasu poinformuje Was także o nowych darmowych grach w Epic Games Store oraz interesujących ofertach na konsole.

więcej