Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 listopada 2020, 12:58

Polska w Minecraft - imponująca mapa wirtualnej Europy

Użytkownik FrankCesco z serwisu Reddit udostępnił wirtualną Europę w grze Minecraft. Mapa uwzględnia Polskę, wiernie odtwarzając ukształtowanie powierzchni naszego kraju.

Jeśli ktoś potrzebowałby dowodu na kreatywność graczy, wystarczyłoby go odesłać na strony poświęcone Minecraftowi. Pomimo kanciastej, rozpikselowanej grafiki dzieło studia Mojang daje spore pole do popisu tym, którzy chcą dać upust swojej wyobraźni. Do takich zalicza się użytkownika serwisu Reddit FrankCesco, który stworzył grywalną mapę Europy (w tym Polski) w skali 1:230.

Pochodzący z Włoch gracz zaczął swój projekt od stworzenia wirtualnej wersji swojej ojczyzny, wtedy jeszcze w skali 1:250. Jednak zakup mocniejszego komputera skłonił go do pójścia o wiele dalej i odtworzenia w Minecrafcie całego kontynentu. W tym celu wykorzystał dane satelitarne udostępnione m.in. przez NASA, ESA, GEBCO (General Bathymetric Chart of the Oceans, międzynarodowa organizacja opracowującą ogólnodostępną mapę batymetryczną oceanów) z pomocą platformy QGIS. W ten sposób uzyskał warstwy mapy, które następnie zostały wyeksportowane w programie WorldPainter. Tylko ten ostatni etap zajął FrankCesco miesiąc, nie mówiąc o wielu latach przygotowań.

Minecraftowa Europa ma wymiary 25 794 na 16 962 bloków, przy czym cztery klocki odpowiadają mniej więcej jednemu kilometrowi. Mapa uwzględnia wiernie odtworzone wzniesienia, góry, rzeki oraz morza (głębokość tychże opiera się na danych udostępnionych przez GEBCO). Użytkownik uwzględnił też rzeczywiste biomy, aczkolwiek przy ich tworzeniu musiał posiłkować się danymi z 2018 roku. Nie zabrakło też lasów, mimo że nie widać ich na grafice udostępnionej w serwisie Reddit.

Źródło: Reddit.

Niestety, mapa jest dostępna tylko dla Minecraft Java Edition w wersji 1.12.2, czyli tej z września 2017 roku. Na szczęście po wygenerowaniu świata możemy już bawić się w nowszych wydaniach gry. Nie ma też szansy, by FrankCesco pokusił się o odtworzenie całego świata (przynajmniej nie na jego obecnym sprzęcie). Możliwe jednak, że użytkownik zdecyduje się dołączyć do ogromnego projektu Build the Earth, mającego odtworzyć całą Ziemię w skali 1:1. Na razie chętni mogą pobrać archiwum z wirtualną Europą (ważące 1,76 GB) i zabezpieczone hasłem „fra267youtube” (bez cudzysłowów). Twórca mapy prosi jedynie, by poinformować go, jeśli zamierzacie wykorzystać ją w celach komercyjnych.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej