Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 czerwca 2024, 10:06

autor: Adrian Werner

Po „zmarnowaniu” 10 tysięcy godzin w HoI4 zespół graczy postanowił opublikować mod AI, który totalnie odmienia doświadczenie

Grupa moderów postanowiła wzmocnić sztuczną inteligencję w Hearts of Iron IV. Rezultatem jest ciekawy mod, który możecie pobrać ze Steam Workshop.

Źródło fot. Paradox.
i

Strategia Hearts of Iron IV cieszy się dużą popularnością wśród moderów. Niektórzy biorą się za tworzenie modyfikacji, bo chcą przenieść akcję w inne realia, podczas gdy celem innych graczy jest ulepszenie rozgrywki. Do tej drugiej kategorii należy fan o ksywce Barbara Archon, który, jak twierdzi, po spędzeniu – a wręcz „zmarnowaniu” – w HoI4 10 tysięcy godzin miał wreszcie dosyć słabej sztucznej inteligencji w tej grze i postanowił coś z tym zrobić.

Barbara Archon zebrał grupę podobnych mu graczy i wspólnie pracują nad modem zatytułowanym Hearts of Iron IV Discord's Specially Designed AI, który możecie pobrać ze Steam Workshop. Aby wzmocnić AI, projekt wprowadza szereg zmian. Poniżej podajemy najważniejsze z nich.

  1. Zaimplementowano zmodyfikowane szablony zachowań dla sztucznej inteligencji, biorąc pod uwagę fakt, że to, co powinien robić sam gracz, często nie jest wcale optymalne dla AI.
  2. Z modem sztuczna inteligencja lepiej rozwija swoje nacje poprzez handel zasobami i sprawniej radzi sobie z zaopatrzeniem (choć w tym drugim elemencie autorzy mają jeszcze przed sobą masę pracy).
  3. Bardziej aktualne szablony dostosowane do potrzeb AI (w wielu przypadkach bardzo różniące się od tego, co powinien robić gracz), a także projekty sprzętu (niemieckie dywizje czołgów będą na razie powolne, ponieważ szybkie czołgi i tak nigdzie nie dotrą).
  4. Przerobiono priorytety cech dla Organizacji Przemysłowo-Wojskowych. W podstawowej grze niektóre z nich są kompletnie zepsute, co zostało naprawione w modzie.
  5. Poprawiono balans wielu elementów, takich jak możliwości Organizacji Przemysłowo-Wojskowych w różnych krajach, koszty i wady fortów, czy tempo produkcji sprzętu i gromadzenia doświadczenia przez piechotę.
  6. Z modem gracz może prosić sojuszników o licencje na technologie ze znacznym wyprzedzeniem. AI może także robić to samo pomiędzy kontrolowanymi przez siebie nacjami. Frakcje AI także ogólnie lepiej koordynują swoje działania.
  7. Poprawiono także wiele elementów historycznych. Przykładowo z modem Wielka Brytania i jej sojusznicy będą znacznie bardziej zaciekle bronili Wysp Brytyjskich. Włochy przestał być bezużyteczne (ich flota wciąż jest bardzo słaba, ale wojska lądowe są skuteczniejsze), a AI rzadziej rezygnuje z podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow. Ponadto państwa Ameryki Centralnej i Południowej otrzymały nowe wydarzenia.

Ogólnie mod ma sprawić, że weterani nie będą musieli już specjalnie osłabiać swojego kraju, po to, aby rozgrywka przeciwko AI stanowiła jakiekolwiek wyzwanie.

Autorzy ostrzegają, że mod wciąż jest na dosyć wczesnym etapie produkcji i wiele elementów musi jeszcze zostać ulepszonych. Obecnie liczą na jak największą grupę graczy bawiących się w tę modyfikację, gdyż potrzebują ich opinii i sugestii, aby poprawić balans rozgrywki i otrzymać propozycje dotyczące innych nowości, jakie można by wprowadzić, aby wzmocnić AI przy jednoczesnym zachowaniu sprawiedliwego gameplayu.

Hearts of Iron IV ukazało się w czerwcu 2016 roku. Gra dostępna jest wyłącznie na PC. Studio Paradox nadal rozwija tę strategię, zarówno za pomocą aktualizacji, jak i płatnych dodatków. Najnowsze DLC w postaci Trial of Allegiance ukazało się w marcu tego roku.

  1. Hearts of Iron IV Discord's Specially Designed AI w Steam Workshop
  2. Recenzja gry Hearts of Iron IV – powrót w wielkim stylu

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej