Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 29 grudnia 2011, 06:23

Pecetowe Intel Thunderbolt zadebiutuje w kwietniu 2012 roku

Intel poinformował, że technologia Thunderbolt będzie miała swoją pecetową premierę w kwietniu

Do tej pory superszybkim interfejsem Thunderbolt mogli cieszyć się jedynie użytkownicy niektórych komputerów firmy Apple. Dzięki najnowszym doniesieniom serwisu DigiTimes już wkrótce ulegnie to zmianie. Firma Intel miała bowiem poinformować swoich partnerów, że rozwiązanie to trafi do pecetów w kwietniu przyszłego roku.

Wspomniana data nie jest przypadkowa. Wtedy bowiem do sprzedaży trafią nowe układy oparte na architekturze Ivy Bridge, które będą obsługiwały Thunderbolt. Wykorzystanie tej technologii zapowiedziało już wielu producentów pecetów, w tym ASUS. Do popularyzacji tego standardu przyczynić ma się obniżenie kosztu jego kontrolera. Obecnie wynosi on 20 dolarów, co powoduje że nie ma szans na konkurowanie z USB 3.0.

Thunderbolt to nowa technologia I/O, która umożliwia podłączanie monitorów wysokiej rozdzielczości i wysoce wydajnych urządzeń cyfrowych do tego samego, niewielkiego portu. Jej największą zaletą jest prędkość. Umożliwia bowiem korzystanie na jednym złączu z dwóch kanałów o przepustowości 10 Gb/s w obu kierunkach. Przesyłanie danych do i z urządzeń peryferyjnych może odbywać się nawet 20 razy szybciej niż za pośrednictwem interfejsu USB 2.0 i do 12 razy szybciej niż przez interfejs FireWire 800. Thunderbolt zadebiutowało w lutym tego roku w notebookach Macbook Pro. Do tej pory trudno znaleźć jednak urządzenia, które korzystałyby z tego łącza. Dopiero wprowadzenie tej technologii do zwykłych pecetów ma szansę na spopularyzowane tego rozwiązania.