Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 29 marca 2018, 10:33

autor: Czarny Wilk

Ostatni Jedi najbardziej dochodowym filmem 2017 roku

Serwis Deadline opublikował listę najbardziej dochodowych filmów 2017 roku. Mimo towarzyszących jej wielu głosów krytyki, na szczycie uplasowała się najnowsza odsłona Star Wars, wyreżyserowana przez Riana Johnsona.

Wyreżyserowany przez Riana Johnsona Ostatni Jedi, najnowszy epizod Gwiezdnych wojen, oczarował krytyków, lecz spolaryzował fanów, wśród których dało się słyszeć równie liczne głosy zachwytów, co wielkiego rozczarowania. Niejednoznaczne opinie odbiły się na wyniku finansowym blockbustera, który wyraźnie ustępował rezultatowi Przebudzenia mocy. Mimo to filmowi udało się uzyskać miano najbardziej dochodowego obrazu 2017 roku.

Głośna krytyka części fanów nie powstrzymała Ostatniego Jedi przed zarobieniem wielu milionów dolarów. - Ostatni Jedi najbardziej dochodowym filmem 2017 roku - wiadomość - 2018-03-29
Głośna krytyka części fanów nie powstrzymała Ostatniego Jedi przed zarobieniem wielu milionów dolarów.

Według zestawienia przygotowanego przez serwis Deadline, Star Wars: The Last Jedi pokonał największą konkurencję w postaci Pięknej i bestii, Gru, Dru i Minionków oraz Jumanji: Przygody w dżungli. Eksperci serwisu wyliczają, że po odliczeniu marży dla pośredników film pozyskał dla wytwórni 995,8 miliona dolarów. Koszta produkcji i marketingu obrazu wynieść miały z kolei 578,3 miliona dolarów, co po wykonaniu prostego działania matematycznego daje rezultat 417,5 miliona czystego zysku. Wprawdzie The Force Awakens osiągnęło znacznie lepszy rezultat (780,1 miliona), ale i tak Disney raczej nie ma powodów do niezadowolenia.

W sumie wszystkie trzy gwiezdnowojenne filmy stworzone pod egidą Myszki Miki zarobiły już 1,5 miliarda dolarów, co stanowi 40% sumy, za jaką Disney odkupił markę od firmy Lucasfilm. Biorąc pod uwagę, że jeszcze w tym roku czeka nas premiera spin-offa o Hanie Solo, a w dalszej przyszłości możemy się spodziewać epizodu dziewiątego, aktorskiego serialu telewizyjnego, kolejnych spin-offów oraz oddzielnej trylogii stworzonej przez Riana Johnsona, jedna z najdroższych transakcji w historii branży powinna się dość szybko zwrócić.

  1. Serwis StarWars.com