Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 18 sierpnia 2012, 13:37

autor: Olek

OnLive w rękach nowego właściciela

Potwierdzają się doniesienia o likwidacji OnLive Inc. Udziały w spółce przejęła nowo utworzona firma, która kontynuować będzie wcześniejsze projekty, w tym usługę strumieniowanie gier, a także zatrudni spory odsetek pracowników.

OnLive w rękach nowego właściciela - ilustracja #1
OnLive Inc. przechodzi do historii. Strumieniowaniem gier zajmie się nowa firma.

O tym, że w OnLive nie dzieje się najlepiej mówiło się od dawna. Spekulowano też, że założona przez Steve'a Perlmana firma może zostać przejęta. W gronie potencjalnych nabywców wymieniano m.in. koncerny Google i Microsoft. Niespodziewanie wczoraj pojawiły się plotki o tym, że spółka została zlikwidowana, a jej pracownicy trafili na bruk. Wygląda jednak na to, że chodzi o ratunek przed upadłością.

O zwolnieniach w OnLive Inc. poinformował Brian Fargo. Założyciel Interplay Productions, a obecnie szef studia InXile Entertainment został o tym powiadomiony przez jednego z byłych już pracowników pracowników firmy. Wkrótce po tym Martyn Williams z IDG News potwierdził, że pod siedzibą spółki w Palo Alto widziano ludzi opuszczających biurowiec z kartonami do przeprowadzek.

OnLive w rękach nowego właściciela - ilustracja #2

Szefostwo OnLive Inc. początkowo odmawiało komentarza w sprawie. Ostatecznie wysłało jednak krótkie oświadczenie do branżowych mediów. Z lakonicznej informacji wynika, że udziały w spółce przejęła nowo utworzona firma, która dysponuje odpowiednim zapleczem finansowym, by kontynuować usługi związane ze strumieniowaniem gier i aplikacji. Zamierza ona również zatrudnić część byłych pracowników OnLive Inc, a także kontynuować wszystkie wcześniejsze projekty.

Co zastanawiające, w oświadczeniu nigdzie nie pojawia się nazwa firmy, która przejęła schedę po OnLive Inc. Nie wiadomo nic o inwestorach, mających rzekomo zapewnić pieniądze na działalność. Tajemnicą pozostaje również, czy były szef OnLive Inc. - Steve Perlman oraz kierownictwo spółki będą pracownikami nowo utworzonej firmy

Ben Parfitt z serwisu MCV zwraca uwagę, że tego typu działania podejmowane są najczęściej w sytuacjach, gdy firma chce w legalny, choć wątpliwy etycznie sposób pozbyć się dotychczasowych zobowiązań. W jej miejsce powstaje nowa, która zajmuje się dokładnie tym samym i z tymi samymi ludźmi na pokładzie. Być może więc chodzi o po prostu o utworzenie OnLive 2 Inc.

OnLive w rękach nowego właściciela - ilustracja #3Przypomnijmy, że firma OnLive Inc. założona została w 2003 roku przez Steve'a Perlmana. Miała ona zająć się strumieniowaniem danych z tzw. chmury, w tym przede wszystkim gier (cloud gaming). Prace nad technologią trwały ponad 5 lat. Ostatecznie nowatorska usługa pokazana została podczas marcowej Konferencji Deweloperów Gier w San Francisco w 2009 roku i jeszcze w tym samym miesiącu wystartowała w Stanach Zjednoczonych. Z czasem firma wkroczyła na kolejne rynki, w tym do części europejskich krajów.

Obecnie świadczona przez OnLive usługa strumieniowania gier dostępna jest na komputerach PC, dedykowanych konsolach, tabletach i smartfonach oraz niektórych telewizorach. W ofercie znajduje się ponad 200 tytułów (w większości dużych produkcji), do których dostęp można uzyskać na czas określony lub bezterminowo.