Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 16 lutego 2014, 14:09

autor: Góral

Nvidia zanotowała 50% wzrost przychodu z kart graficznych GeForce GTX

Firma Nvidia opublikowała raport finansowy za czwarty kwartał roku fiskalnego 2014. Koncern zanotował znacznie lepsze wyniki niż przewidywano, a ogromny wpływ na tę sytuację miała popularność kart graficznych z rodziny GeForce GTX. Zanotowano bowiem 50% wzrost przychodów ze sprzedaży tych układów, w porównaniu do czwartego kwartału roku fiskalnego 2013.

Amerykański koncern Nvidia opublikował raport finansowy za czwarty kwartał roku fiskalnego 2014, zakończony 26 stycznia 2014 roku, który okazał się dla firmy znacznie lepszy niż można się było tego spodziewać. Popularny producent kart graficznych zanotował 1,14 mld dolarów przychodu, co daje niemal 9% wzrost w porównaniu do wcześniejszego kwartału i 3% wzrost w stosunku do tego samego okresu w roku fiskalnym 2013. Natomiast przychód za cały rok wyniósł 4,13 mld dolarów. Wpływ na znakomite wyniki miały przede wszystkim układy z rodziny GeForce GTX, ale nie tylko. Jen-Hsun Huang, prezes koncernu Nvidia, stwierdził, że „przychód kwartalny znacznie przewyższył nasze oczekiwania. Był to znakomity rok dla naszej działalności na rynku GPU, napędzany przez granie na komputerach PC”.

Nvidia GeForce GTX 780Ti – jedna z najmocniejszych kart graficznych na rynku. - Nvidia zanotowała 50% wzrost przychodu z kart graficznych GeForce GTX - wiadomość - 2014-02-16
Nvidia GeForce GTX 780Ti – jedna z najmocniejszych kart graficznych na rynku.
Raport finansowy firmy Nvidia:
  • 1,14 mld dolarów przychodu w czwartym kwartale roku fiskalnego 2014
  • Wzrost przychodu o 9% w porównaniu do wcześniejszego kwartału i o 3% w stosunku do tego samego okresu w roku fiskalnym 2013
  • 50% wzrost przychodu z kart graficznych GeForce GTX, w porównaniu do czwartego kwartału roku fiskalnego 2013

Wśród najważniejszych wydarzeń minionego kwartału koncern wymienia m.in. nawiązanie współpracy z firmą IBM czy też premierę układów Tegra K1 oraz demonstrację ich 64-bitowej wersji „Denver”, która zadebiutuje w pierwszych urządzeniach mobilnych w drugiej połowie bieżącego roku. Naszą uwagę szczególnie przykuwa jednak 50% wzrost przychodu z kart graficznych GeForce GTX, w porównaniu do czwartego kwartału roku fiskalnego 2013. Wygląda wiec na to, że granie na komputerach PC w dalszym ciągu trzyma się znakomicie, a na jego popularność nie wpłynęła nawet premiera konsol nowej generacji – PlayStation 4 i Xbox One.

Nvidia zanotowała 50% wzrost przychodu z kart graficznych GeForce GTX - ilustracja #2Nvidia w minionym roku wypuściła kilka znakomitych kart graficznych. Najpierw zadebiutował GeForce GTX 780. Chwilę później na rynek trafił GTX 770, a w połowie 2013 roku w sklepach wylądował GTX 760. W październiku obniżono ceny droższych układów, by w listopadzie wypuścić na żer prawdziwą bestię - GeForce GTX 780 Ti. Jak widać, wysoka jakość produktów i dostępność w kilku segmentach cenowych poskutkowały znakomitymi wynikami firmy.