Nvidia nie współpracuje z Sony przy PlayStation 4 ze względów finansowych
Przedstawiciel firmy Nvidia wyjaśnił w wywiadzie dla serwisu GameSpot, dlaczego producent nie zdecydował się na współpracę z firmą Sony przy tworzeniu PlayStation 4. Była to tym większa niespodzianka, że to Nvidia przygotowuje układy graficzne do PlayStation 3.
Tony Tamasi (starszy wiceprezes jednego z oddziałów firmy Nvidia) wyjaśnił w wywiadzie dla serwisu GameSpot, dlaczego producent m.in. kart graficznych z rodziny GeForce nie rozpoczął współpracy z Sony przy tworzeniu PlayStation 4. Na taki ruch zdecydował się konkurencyjny koncern AMD.
Tamasi zapewnił, że firma Nvidia prowadziła negocjacje z Sony w tej sprawie. Jednak w pewnym momencie rozmów doszło do tego, że przedstawiciele Nvidii nie mogli zgodzić się „na cenę, jaką ludzie z Sony chcieli zapłacić”.To oficjalny powód podany przez Nvidię, ale szczegóły rozmów oczywiście owiane są tajemnicą. Warto przypomnieć, że to Nvidia była dostawcą układu graficznego do PlayStation 3, jednak obydwa koncerny nie zdecydowały się kontynuować współpracy. Na tym polu trudno nie zauważyć rosnącego udziału firmy AMD, która przygotuje zarówno procesor, jak i kartę graficzną do PlayStation 4. AMD tworzy także komponenty do WiiU, oraz do nieogłoszonego następcy Xboksa 360.
Firma Nvidia nie wydaje się być jednak zasmucona takim obrotem sprawy. Tamasi powiedział, że koncern pracuje nad wieloma innymi rzeczami, dlatego też musi patrzeć na rynek konsol jak na potencjalny „koszt alternatywny”. Mówiąc prościej, firma nie chce zaniedbywać pozostałych elementów swojej działalności. Wystarczy wspomnieć o tworzonej konsoli przenośnej Nvidia Shield, czy kolejnych kartach graficznych GeForce.
Od niemal miesiąca znamy dość szczegółową specyfikację PlayStation 4. Konsola zostanie wyposażona w ośmiordzeniowy, 64-bitowy procesor „Jaguar”, stworzony od podstaw przez firmę AMD. Z kolei za wyświetlanie grafiki odpowiadać będzie układ AMD Radeon o mocy obliczeniowej sięgającej 1,84 TFLOPS. Oprócz tego dostaniemy 8 GB pamięci RAM GDDR5, napęd Blu-ray, kilka portów USB 3.0, Bluetooth 2.1, kartę sieciową w standardzie 802.11n, wyjścia audio oraz złącze HDMI. Szczegółową specyfikację znajdziecie w jednej z poprzednich wiadomości.
Więcej:PlayStation 6 to konsola na „następną dekadę” zdaniem ekspertów z Digital Foundry
Kalendarz Wiadomości
Komentarze czytelników
zanonimizowany876076 Konsul
Jest szybsza prawie siedmiokrotnie od RAM wykorzystywanym w PC
paul oren's Generał
to ta pamięć video gddr5 jest lepsza od ddr3?
zanonimizowany876076 Konsul
Omg zrozum to że jedynym ograniczeniem będzie ilość dostępnej pamięci w całej konsoli czyli 8GDDR5, nie będzie żadnego podziału na karte bo karta będzie zunifikowana z procesorem w jeden chip. Co najwyżej np. 1 Gb pójdzie na obsługę OSa.
paul oren's Generał
no ale to bedzie dzielona pamięć pomiędzy gpu/cpu więc nie wiadomo czy bedzie jakies ograniczenie ramu na kartę np. do 2 GB
zanonimizowany26519 Generał
paul oren's eeeeee ?? Xbox 360 ma tylko 512 MB zunifikowanej pamieci GDDR3 i jakos dziala ? Pamiec video moze byc uzyta bez problemu takze jako pamiec systemowa.
alphalyr nic nie zjebala bo nawet nie brala w nich udzialu. Jakby tak bylo plotki na temat nowych konsol takze dotyczyly by nvidii przy pierwszych wyciekach.
Pomijam juz to, ze RSX jak i Cell to wina sony, a nie nvidii. Ciesz sie, ze uratowali ten projekt i ze konsola wogole wyszla bo zapowiadalo sie na fuckup.