Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 maja 2021, 22:09

Nowy projekt twórców Cities: Skylines i data premiery Bus Simulator 21 - przegląd Agi

Przybywam do Was z przeglądem wieści o strategiach ekonomicznych, symulatorach i samochodówkach. Wśród nich znajdziecie informacje o nowym projekcie Colossal Order, dacie premiery Bus Simulator 21, zapowiedzi Let's Build a Zoo i gameplayu z SimRail 2021.

Dziś przybywam do Was z kolejną porcją wiadomości o strategiach ekonomicznych, symulatorach i samochodówkach. W ciągu miesiąca od ostatniego mojego przeglądu pojawiły się wiadomości, które nie trafiły na GOLowy newsroom, a nie wybaczyłabym bym sobie gdybym o nich nie wspomniała.

W tym przeglądzie znajdziecie między innymi informacje o nowym projekcie Colossal Order, dacie premiery Bus Simulator 21, zapowiedzi Let's Build a Zoo i gameplayu z SimRail 2021.

Zapraszam Was także do zapoznania się przeglądami opublikowanymi w ostatnim czasie przez moich redakcyjnych kolegów:

  1. Latanie w DCS za darmo i na padzie? To możliwe. Tbone'owy przegląd
  2. Kwietniowy przegląd gier niedostrzeżonych i niekochanych
  3. Minirecenzja filmu Mortal Kombat i powrót Virtua Fightera - wilczy przegląd bijatyk

Strategie ekonomiczne

Nowa gra od Colossal Order i plany na przyszłość Cities: Skylines

W marcu ubiegłego roku do Cities: Skylines ukazał się ostatni jak do tej pory dodatek – Sunset Harbor. Od tego czasu nie pojawiły się żadne informacje na temat kolejnego rozszerzenia. Jeśli wzięło się po uwagę, że wcześniej duże DLC pojawiały się częściej niż raz na rok, to można było podejrzewać, że Colossal Order skupiło się na rozwijaniu innego projektu. Jak się okazuje, jest to prawda i firma pracuje w kolaboracji z Paradoxem nad nowym tytułem. Znajduje się on jednak na wczesnej fazie rozwoju i informacje na jego temat otrzymamy w późniejszym czasie.

Jednocześnie ogłoszono, że Cities: Skylines pojawi się 21 maja na wydarzeniu PDXCON Remixed. Nie wiadomo jednak co dokładnie zostanie tam zaprezentowane. Pewnym jest, że Colossal Order przygotował niespodzianki dla społeczności skupionej wokół tytułu.

Zapowiedziano Let's Build a Zoo

Pod koniec kwietnia firma No More Robots zapowiedziała niecodzienną strategię ekonomiczną Let's Build a Zoo. W tytule wcielimy się w zarządcę zoo, który nie tylko będzie rozbudowywał obiekt i dbał o potrzeby zwierząt, ale także krzyżował ze sobą gatunki. Z tej okazji opublikowano został krótki zwiastun oraz uruchomiono zapisy do zamkniętej alfy (zgłosić możecie się tutaj), odbywającej się w tym miesiącu.

W grze ma znaleźć się 500 różnych gatunków, które będzie można ze sobą swobodnie krzyżować, tworząc ok. 300 000 różnych nowych rodzajów zwierząt. Poza tym gra zaoferuje typowe dla gier o tej tematyce mechaniki rozbudowania własnego obiektu przy pomocy przygotowanych przez twórców obiektów, dbania o potrzeby mieszkańców zoo oraz utrzymania zadowolenia odwiedzających go gości. Całość ukazana została w dość prostej, ale nadal przyjemniej dla oka pixelartowej grafice.

Voxel Tycoon trafiło do wczesnego dostępu

Jeśli jesteście fanami strategii ekonomicznych opierających się na rozbudowie własnego imperium transportowo-przemysłowego to obecnie macie do wyboru całkiem sporo tytułów – od usprawnionych wersji klasyków pokroju OpenTTD po niezależne produkcje takie jak Rise of Industry. I to właśnie do tej drugiej kategorii zaliczyć można Voxel Tycoon, które w połowie kwietnia zadebiutowało we wczesnym dostępie na Steamie.

Produkcja ta w rzuca nas w nieskończony, proceduralnie generowany świat. Znajdziemy w nim szereg różnorodnych biomów – od pustyń przez lasy po tereny arktyczne – z których każdy oferuje unikalne surowce. Na takiej nieograniczonej mapie możemy rozbudowywać własne fabryki, tworzyć sieci transportowe (towarowe i pasażerskie) i zaspokajać potrzeby okolicznych miejscowości. Co ciekawe, gra pozwala także na projektowanie własnych kompleksów przemysłowych.

Obecnie tytuł leży na moim stosie hańby i czeka na swój czas. Kiedy on nastąpi, to z pewnością podzielę się z Wami swoimi wrażeniami na jego temat.

Symulatory

Bus Simulator 21 za datą premiery

W ubiegłym tygodniu firma astragon podała datę premiery gry Bus Simulator 21. Za kierownicą wirtualnego autobusu mamy zasiąść 7 września tego roku. Tego dnia tytuł trafi na PC oraz konsole PlayStation 4, PS5, Xbox One i Xbox Series X|S.

Od momentu zapowiedzi tytułu, regularnie publikowane były krótkie trailery przybliżające marki pojazdów, które znajdą się w grze (wcześniej potwierdzono obecność taki firm jak Setra i IVECO). Kilka dni temu pojawił się kolejny tego typu zwiastun prezentujący pojazdy Mercedes-Benz.

Seria Bus Simulator od astragona ma za sobą burzliwą przeszłość i nie zawsze kojarzyła się z dobrą jakością. Jednak od czasów wydanej w 2012 roku odsłony, która na Steamie może poszczycić się tym, że tylko 38% wystawionych recenzji jest pozytywna, jakość kolejnych odsłon powoli wzrasta. Mam więc nadzieję, że trend ten utrzyma się i tym razem.

SimRail 2021 na gameplayu

Tym razem miałam powstrzymać się od pisania o symulatorach kolei, ale w spontanicznym porywie zmieniłam swoje zdanie. W poprzednim przeglądzie wspominałam Wam, że SimRail 2021 nie umarł i projekt nadal się rozwija. Od czasu jego publikacji upłynął miesiąc, a projekt nabiera rozpędu – pod koniec kwietnia mieliśmy okazję zobaczyć zapis z rozgrywki.

Gameplay ukazuje procedurę uruchamiania elektrycznego zespołu trakcyjnego 34WE, należącego do popularnej na polskich torach rodziny Elf, za której produkcję odpowiada firma PESA.

Jeśli chodzi o ogólną prezencję materiału to mam trochę mieszane uczucia. Z jednej strony widać dbałość o szczegóły, a sama interaktywność poszczególnych elementów EZT wydaje się zadowalająca. Z drugiej jednak strony cały interfejs wydaje się dziwnie nieproporcjonalny, przez co cele do wykonania czy godzina są praktycznie niewidoczne. Dodatkowo przy ruchach kamery widać wyraźnie, że liczba wyświetlanych FPS jest niska.

Samochodówki

art of rally trafi również na PS4 i PS5

We wrześniu ubiegłego roku na PC zadebiutowało art of rally. Produkcja ta spotkała się z uznaniem mediów branżowych i graczy. Od tego czasu stopniowo zapowiadano kolejne pory na konsole. Po Nintendo Switch, Xboksie One i Xboksie Series X|S przyszła pora także na PlayStation 4 i PlayStation 5. Wszystkie te wersje zadebiutują latem tego roku. Dokładna data nie jest jednak znana.