Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 29 kwietnia 2020, 14:50

Nowe seriale ze Świata Dysku Pratchetta w drodze

Założona przez Terry'ego Pratchetta firma Narrativia podpisała umowę z Endeavor Content oraz Motive Pictures. Wspólnie stworzą one telewizyjne adaptacje historii z popularnego Świata Dysku.

W SKRÓCIE
  1. Narrativia, Endeavor Content oraz Motive Pictures podpisały umowę, w wyniku której powstaną telewizyjne adaptacje opowieści z cyklu Świat Dysku Terry'ego Pratchetta.
  2. Jak na razie nie wiemy, jaka produkcja będzie pierwszym owocem tej współpracy.

Szykują się obfite czasy dla wszystkich miłośników powieści autorstwa Terry'ego Pratchetta, a zwłaszcza serii Świat Dysku. I nie chodzi tu tylko o przygotowywany przez BBC America serial The Watch, który ma zadebiutować jeszcze w tym roku. Otóż jak dowiedzieliśmy się wczoraj, założona w 2012 roku przez nieżyjącego już niestety brytyjskiego autora fantasy i posiadająca prawa do jego twórczości firma Narrativia podpisała ekskluzywną umowę z Endeavor Content oraz Motive Pictures. W jej wyniku mają powstać „prawdziwie autentyczne adaptacje Świata Dysku” przeznaczone na rynek telewizyjny (via The Hollywood Reporter).

Nowe seriale ze Świata Dysku Pratchetta w drodze - ilustracja #1
Szykują się nowe telewizyjne produkcje rozgrywające się w Świecie Dysku. / Autorka: JinnDEvil

Wszystkie trzy strony tego porozumienia nie szczędziły sobie pochwał i są podekscytowane perspektywą współpracy. Oto co powiedziała Rhianna Pratchett, córka Terry'ego i jedna z osób stojących na czele Narrativii (która notabene napisała scenariusze do takich gier, jak Tomb Raider, Rise of the Tomb Raider, Mirror's Edge czy Heavenly Sword):

Świat Dysku jest pełen wyjątkowych postaci, dowcipnej narracji oraz niesamowitych literackich tropów i uważamy, że powinien być on przeniesiony na ekrany w formie, z której mój ojciec byłby dumny. Wspaniale jest wyruszyć w tę podróż z Motive i Endeavor Content, które podzielają naszą wizję, w jaki sposób to wszystko ma zostać zrealizowane.

Przejdźmy teraz do słów Simona Maxwella, prezesa Motive Pictures:

Świat Dysku jest narodowym skarbem i cieszymy się, że możemy nawiązać nowe partnerstwo z Narrativią oraz Endeavor Content. Wspólnie będziemy tworzyć seriale, które będą uwielbiane przez wszystkich miłośników Świata Dysku na całym globie i jednocześnie zaprezentują uniwersum stworzone przez Sir Terry'ego Pratchetta. Założyliśmy Motive, by tworzyć brytyjskie produkcje najwyższej jakości na skalę globalną i nie mogę sobie wyobrazić niczego innego, co bardziej podkreślałoby te ambicje, niż to niezwykłe partnerstwo.

Na koniec przytoczmy słowa Lorenza De Maio z Endeavor Content:

To dla nas zaszczyt móc przenieść na ekrany Świat Dysku Sir Terry'ego Pratchetta we współpracy z najlepszymi w swojej klasie producentami z Narrativii i Motive Pictures. Cykl ten to arcydzieło, jeśli chodzi o opowiadanie historii i cieszymy się na współpracę z naszymi partnerami, aby zaprezentować go widzom na całym świecie.

Jak na razie nie wiemy, którą historię ze Świata Dysku trio Narrativia, Motive Pictures i Endeavor Content przeniosą na ekrany telewizyjne jako pierwszą. Musimy zatem cierpliwie czekać na jakiekolwiek oficjalne zapowiedzi.

Nowe seriale ze Świata Dysku Pratchetta w drodze - ilustracja #2
Terry Pratchett zmarł w 2015 roku. / Źródło: The Hollywood Reporter

Świat Dysku został zainicjowany w 1983 roku przez powieść Kolor magii. Do 2015 roku Pratchett napisał ponad 40 książek należących do tego cyklu, które sprzedały się w milionach egzemplarzy. Ich akcja rozgrywa się w tytułowym, płaskim świecie, który spoczywa na grzbietach czterech słoni stojących na skorupie olbrzymiego żółwia przemierzającego wszechświat. Seria doczekała się już kilku adaptacji, w tym w formie gier komputerowych, takich jak przygodówki Discworld z 1995 roku czy Discworld Noir z 1999 roku.

  1. Oficjalna strona cyklu Świat Dysku