Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS1
Okładka Discworld Noir (PC)

Discworld Noir

Gra przygodowa osadzona w realiach fantastycznego Świata Dysku, który został stworzony przez pisarza Terry’ego Pratchetta. Tytuł opowiada o losach pierwszego detektywa tego uniwersum, Lewtona, który zostaje wplątany w tajemniczą intrygę.

Przygodowe | fantasy | point-and-click | książki | humorystyczne

Okładka Discworld Noir (PC)

data premiery gry:

15lip1999

PC

2sie2000

PS1
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Discworld Noir to przygodówka point-and-click osadzona w Świecie Dysku Terry’ego Pratchetta. Tytuł pozwala wcielić się w rolę prywatnego detektywa i poprowadzić skomplikowaną sprawę, w której nic nie jest takie, jak się zdaje.

Fabuła

Były członek Straży Miejskiej Ankh-Morpork, Lewton, jest pierwszym i jedynym prywatnym detektywem na całym Świecie Dysku. Pewnego dnia, badając zaginięcie męża Carlotty, wplątuje się w sprawę serii morderstw, która całkowicie zmienia jego dotychczasowe życie. Przedstawiana w grze historia nie bazuje na żadnej z wcześniejszych książek Terry’ego Pratchetta i została przygotowana we współpracy z pisarzem. Tym samym obecne są w niej elementy charakterystyczne dla cyklu, w tym specyficzny humor.

Mechanika

Discworld Noir to typowa gra przygodowa, w której gracze szukają wskazówek w kolejnych odwiedzanych miejscach i rozmawiają z napotkanymi postaciami, starając się zdobyć potrzebne informacje. Tytuł wyróżnia prosty w obsłudze interfejs. Wskazanie kursorem konkretnego celu lub przedmiotu wywołuje określoną akcję. Podobnie jest podczas rozmów, których przebieg jest ustalany za pomocą kolejnych tematów wybieranych z osobistego notatnika detektywa. Tytuł testuje zdolność logicznego myślenia i wnioskowania graczy, stawiając ich przed wieloma zagadkami o różnym stopniu trudności. Część z nich wymaga np. właściwego wykorzystania znalezionych wcześniej przedmiotów.

Kwestie techniczne

Produkcja Perfect Entertainment łączy trójwymiarowe modele postaci z tłami w 2D. Gra jest utrzymana w oprawie nawiązującej do filmów kryminalnych i stylistyki noir. Jednocześnie stara się parodiować typowe dla nich motywy i wplatać liczne elementy humorystyczne. Głosów postaciom w Discworld Noir głosów udzielili aktorzy Rob Brydon, Kate Robbins, Robert Llewelyn i Nigel Planer. W wersji na PlayStation 1 tytuł jest kompatybilny z dedykowaną konsoli myszką.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 3 CD

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 154 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 69 PLN

Klasyfikacja PEGI Discworld Noir

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Discworld Noir

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 166MHz
  • 32MB RAM
Nadzieje na nową grę ze Świata Dysku?
Nadzieje na nową grę ze Świata Dysku?

wiadomość21 października 2013

Rhianna Pratchett, pisarka oraz córka autora książek ze Świata Dysku, stwierdziła, że kwestia kolejnej gry umiejscowionej w popularnym uniwersum fantasy pozostaje otwarta. Według niej, do Pratchetta zwracają się od czasu do czasu deweloperzy z propozycjami, ale pisarz czeka na ofertę, która spełni jego wszystkie oczekiwania.

Seria Discworld wkrótce całkowicie za darmo
Seria Discworld wkrótce całkowicie za darmo

wiadomość14 lipca 2008

Klasyczne przygodówki nie umarły i umrzeć nie zamierzają. Mało tego. Co jakiś czas kolejne tytuły wzbogacają katalog SCUMM VM, czyli oprogramowania pozwalającego uruchamiać stare gry na współczesnych systemach operacyjnych. Dzięki temu fanowskiemu projektowi, zabawa w stare przygodówki LucasArts czy Sierry w większości przypadków nie stanowi dzisiaj żadnego problemu. Wkrótce do tej śmietanki powinna dołączyć kolejna niezapomniana seria.

Marka Discworld (alias Świat Dysku) wraca do elektroniczno-rozrywkowego wymiaru
Marka Discworld (alias Świat Dysku) wraca do elektroniczno-rozrywkowego wymiaru

wiadomość17 maja 2005

„W odległym, trochę już zużytym układzie współrzędnych, na płaszczyźnie astralnej, która nigdy nie była szczególnie płaska, skłębiona mgiełka gwiazd rozstępuje się z wolna.”. Słowa te pochodzą z książki pt. Kolor magii (The Colour of Magic), otwierającej kultowy cykl Świat Dysku (Discworld). Po sześciu latach ciszy zapowiedziano nowe gry, oparte na twórczości literackiej Terry’ego Pratchetta.

PC
PS1