Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS1PC
Okładka Cyberia (PS1)

Cyberia

Przygodowa gra akcji, w której wcielamy się w Zaka Kingstona – hakera infiltrującego tajną placówkę badawczą na Syberii, gdzie prowadzone są prace nad nową bronią masowego rażenia.

Przygodowe | science fiction | elementy przygodowe | przygodowe gry akcji

Okładka Cyberia (PS1)

data premiery gry:

2sty1994

PC

1sty1996

PS1

Cyberia to przygodowa gra akcji opracowana przez studio Xatrix Entertainment i wydana przez Interplay. Tytuł trafił na kilka platform, na których liście widnieje PC i PS1.

Fabuła

Cyberia zabiera nas w podróż w niedaleką przyszłość. W roku 2027, pięć lat po kolejnym wielkim kryzysie ekonomicznym, świat jest już podzielony na dwie strefy wpływów – Zachód znalazł się pod skrzydłami organizacji First World Alliance, a Wschód trafił w ręce tak zwanego Cartelu. Kiedy lider pierwszej frakcji dowiaduje się o tym, że w tajnym kompleksie badawczym na Syberii trwają prace nad nową bronią masowego rażenia, postanawia wysłać na miejsce głównego bohatera – hakera Zaka Kingstona. Zadaniem protagonisty jest infiltracja bazy znanej jako Cyberia Complex i zdobycie informacji na temat prowadzonych tam działań.

Mechanika

Przed rozpoczęciem zabawy w Cyberii możemy wybrać poziom trudności zagadek oraz elementów zręcznościowych. Schemat rozgrywki opiera się bowiem na kilku filarach. Pierwszym z nich jest eksploracja lokacji, w trakcie której przejmujemy bezpośrednią kontrolę nad Zakiem, obserwując jego poczynania z predefiniowanych ujęć. Od czasu do czasu protagonista musi stawić czoła przeciwnikom, korzystając z broni palnej i pułapek lub przemykając za ich plecami.

Drugim aspektem zabawy jest rozwiązywanie zagadek logicznych i środowiskowych, co umożliwia włamywanie się do terminali czy choćby rozbrajanie bomb. Pomocne w rozwikłaniu łamigłówek jest narzędzie zwane BLADES, umożliwiające przeskanowanie konkretnego obiektu między innymi w promieniach podczerwieni (na przykład w celu odkrycia niewidocznych gołym okiem odcisków palców) oraz rezonansu magnetycznego (co pozwala bohaterowi zajrzeć do środka urządzenia).

Od czasu do czasu możemy również zasiąść w wieżyczkach strzelniczych, z których prujemy do nadlatujących adwersarzy, a także polatać w przestworzach w zróżnicowanych pojazdach. W przypadku tych ostatnich prędkość i kierunek lotu są jednak narzucone z góry, a my możemy jedynie strzelać do przeciwników.

Kwestie techniczne

W momencie premiery na platformie PC i PS1 Cyberia mogła się pochwalić wysokiej jakości grafiką – była to jedna z pierwszych produkcji wyraźnie inspirowanych kinematografią, co objawiało się przede wszystkim w zróżnicowanych ujęciach, z jakich obserwowaliśmy akcję. Na uwagę zasługiwał także soundtrack towarzyszący nam w przygodzie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Cyberia

odpowiednia dla każdego wieku

PC
PS1