futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 12 grudnia 2023, 12:50

Nowe przecieki o PS5 Pro - więcej ray tracingu i RDNA 3

PlayStation 5 Pro może otrzymać lepszą obsługę ray tracingu, głównie dzięki nowemu układowi graficznemu AMD z RDNA 3. Oto garść nieoficjalnych informacji związanych z techniczną stroną mocniejszej wersji konsoli Sony.

Źródło fot. Sony
i

W Internecie pojawiło się wiele nowych informacji o PlayStation 5 Pro. Rzecz jasna są to raczej plotki, bazujące na publikacjach insiderów. Według nich wersja Pro ma mieć więcej jednostek obliczeniowych i kłaść większy nacisk na sprzętową obsługę ray tracingu. PS5 Pro będzie oparte na architekturze RDNA 3, a procesor zostanie wykonany w nowszym procesie technologicznym.

PS5 Pro z RDNA 3

Jeśli wierzyć pogłoskom, „wzmocnione” PlayStation 5 otrzyma układ o nazwie „Viola”, wykonany w litografii 4 nm. Maksymalna częstotliwość ulegnie zwiększeniu do 4,4 GHz, względem 3,6 GHz w standardowym PS5. Konfiguracja rdzeni pozostanie taka sama, więc tutaj można się spodziewać raczej mniej istotnego wzrostu mocy.

Znacznie większe zmiany mają nastąpić w układzie graficznym. Ten będzie oparty na RDNA 3 i 60 jednostkach obliczeniowych (CU) i 30 procesorach grup roboczych (WGP). Zwykłe PS5 posiada 36 CU i 18 WGP. Wydaje się, że ilość pamięci operacyjnej RAM nie ulegnie zmianie, ale jej przepustowość może być większa.

Nowe przecieki o PS5 Pro - więcej ray tracingu i RDNA 3 - ilustracja #1
Porównanie konfiguracji PS5 i Xboksów Series X/S z przeciekami PS5 Pro. Źródło: VideoCardz

Moc obliczeniowa standardowego PS5 wynosiła ok. 10 Tflops, natomiast wersja Pro powinna być znacznie mocniejsza. Porównując konfigurację rdzeni do Xboksa Series X (który jest nieco mocniejszy od PS5), można zdolności przetwarzania pobieżnie określić na 14 – 15 Tflops. Nic jeszcze nie wiadomo o pojemności wbudowanego dysku, ani tym bardziej o cenie – na takie informacje musimy poczekać do prezentacji Sony. Według przecieku konsola PS5 Pro może trafić do sklepów w listopadzie 2024 roku, więc możliwe, że kilka miesięcy wcześniej dowiemy się czegoś więcej.

PlayStation 5 Slim kupisz w sklepie MediaExpert

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej