Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 czerwca 2018, 11:25

autor: Serek

Nintendo i Microsoft dają prztyczka w nos Sony

Microsoft i Nintendo, dwóch gigantów na rynku konsolowym, postanowiło połączyć siły. Dzięki temu użytkownicy Xboksa One, Windowsa 10 oraz Nintendo Switch mogą wspólnie grać w Minecrafta.

Przetrwajmy razem - czy cross-play to rzeczywiście ostatnia szansa dla Microsoftu, by dogonić Sony? - Nintendo i Microsoft dają prztyczka w nos Sony - wiadomość - 2018-06-27
Przetrwajmy razem - czy cross-play to rzeczywiście ostatnia szansa dla Microsoftu, by dogonić Sony?

Microsoft oraz Nintendo postanowili połączyć siły i umożliwić graczom wspólną rozgrywkę w Minecrafta. Do tej pory taką możliwość mieli posiadacze Xboksa One bądź urządzeń z systemami Windows 10, Android lub iOS. Do tego szczęśliwego grona dołączają użytkownicy Nintendo Switch. Minecraft to kolejna gra, po między innymi Rocket League oraz Fortnite, w której wspólnie bawić się mogą posiadacze konkurencyjnych konsol. Z jednym, dosyć sporym wyjątkiem - PlayStation 4. Pracownicy firmy Sony jawnie sprzeciwiają się rozwiązaniu cross-play. Naturalnie japoński gigant może sobie na to pozwolić, skoro jeszcze pod koniec 2017 roku posiadał połowę rynku konsol stacjonarnych i nie ma zamiaru dzielić się klientami z bezpośrednią konkurencją.

Krótki spot reklamowy, ukazujący wspólną grę na urządzeniach Microsoftu oraz Nintendo, opatrzony jest hasłem „Better Together”, co po polsku znaczy „razem lepiej”. Slogan jest kolejną szpilką wbitą w politykę Sony, które słynie ze swojej ekskluzywności. Niedawno w drastyczny sposób przekonali się o tym gracze Fortnite’a. Otóż sparowanie konta z gry z profilem PlayStation Network sprawiało, że użytkownicy nie mogli korzystać z niego na innych platformach. Wiązało się to z komunikatem, że „Twoje konto Fortnite jest powiązane z platformą, która nie pozwala na korzystanie z niego na tym urządzeniu.” Posiadacze PlayStation 4 dobitnie wyrażali temu sprzeciw, tym bardziej że użytkownicy pozostałych platform mogli korzystać z jednego konta na wszystkich urządzeniach (oczywiście z wyjątkiem PS4).

Trend umożliwiania grania między platformami wydaje się dla branży gier krokiem w dobrą stronę. Nie dziwi również krytyka, jaka spada na Sony za zamykanie się na inne platformy. Jednak musimy pamiętać, że to nie tytuły free-to-play czy abonamenty sprzedają konsole, a tytuły ekskluzywne. Póki Sony nie będzie miało na tej płaszczyźnie poważnej konkurencji, najpewniej możemy zapomnieć o wspólnej grze użytkowników PlayStation 4 z posiadaczami Xboksa One czy Switcha.

  1. Oficjalna informacja ze strony Minecrafta
  2. Strona internetowa Nintendo
  3. Strona internetowa Microsoftu
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.