Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 28 lutego 2018, 10:55

Netflix wypuści w tym roku 700 własnych produkcji

Dyrektor finansowy Netfliksa zdradził, że w tym roku w serwisie zadebiutuje około 700 oryginalnych produkcji. Firma zamierza wydać na zakupy i inwestycje 8 mld dolarów.

Jedną z największych premier tego roku na Netfliksie był serial Altered Carbon. - Netflix wypuści w tym roku 700 własnych produkcji - wiadomość - 2018-02-28
Jedną z największych premier tego roku na Netfliksie był serial Altered Carbon.

W ostatnich latach zarządzający serwisem Netflix w imponującym tempie zwiększają inwestycje w nowe produkcje. Ten rok ma być pod tym względem rekordowy. Dyrektor finansowy firmy zdradził właśnie, że w 2018 roku w usłudze zadebiutuje około 700 oryginalnych produkcji. Na tę liczbę złożą się seriale, filmy i inne programy telewizyjne, których opracowanie opłacił Netflix lub co do których nabył na wyłączność prawa do dystrybucji w większości terytoriów.

W sumie firma zamierza wydać w tym roku 8 mld dolarów na opracowanie lub zakup nowych produkcji. Co ciekawe, około osiemdziesiąt z nich zostanie wyprodukowanych poza Stanami Zjednoczonymi. Ponadto sporemu zwiększeniu (z 1,3 mld do 2 mld dolarów) ulegnie budżet marketingowy.

W zamian za pokrycie ponad połowy 30-milionowego budżetu filmu Annihilation Netflix uzyskał na wyłączność prawa do jego dystrybucji poza Stanami Zjednoczonymi. - Netflix wypuści w tym roku 700 własnych produkcji - wiadomość - 2018-02-28
W zamian za pokrycie ponad połowy 30-milionowego budżetu filmu Annihilation Netflix uzyskał na wyłączność prawa do jego dystrybucji poza Stanami Zjednoczonymi.

Liczby te ujawnił dyrektor finansowy firmy David Wells podczas Morgan Stanley Technology, Media & Telecom Conference. Stwierdził on, że dostępność dużej liczby produkcji na platformie napędza wzrost bazy użytkowników.

Szefostwo Netfliksa nie dba o to, skąd pochodzą nabywane produkcje, o ile tylko przypadają do gustu widzom. Rosnąca konkurencja na rynku streamingowym sprawia jednak, że firma musi coraz więcej środków inwestować we własne projekty. Dobrze ilustruje to sytuacja z korporacją Disney. Szykuje się ona do uruchomienia własnej usługi tego typu. W rezultacie w przyszłym roku filmy wytwórni znikną z oferty Netfliksa. Serwis będzie kontynuował tworzenie nowych sezonów seriali Marvela, ale tylko tych, które już znajdują się w jego ofercie. Nie mamy co liczyć na produkcje z innymi superbohaterami z tego wydawnictwa.

Fakt, że coraz więcej dotychczasowych partnerów Netflixa zaczyna zakładać własne serwisy powoduje, iż firma nie ma wyboru i musi zwiększać inwestycje we własne produkcje. Jej szefowie nie boją się podpisywać lukratywnych umów z najgorętszymi twórcami seriali. Jako przykłady wystarczy podać opiewający na 100 mln dolarów czteroletni kontrakt z Shondą Rhimes (m.in. Chirurdzy, Skandal czy Sposób na morderstwo), czy wartą ok. 300 mln dolarów umowę, na bazie której Ryan Murphy (American Horror Story, American Crime Story, Glee) spędzi następnych pięć lat na tworzeniu nowych projektów dla Netflixa.

  1. Oficjalna strona Netflixa