Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 16 stycznia 2019, 10:34

autor: Czarny Wilk

Netflix drożeje w Stanach i wielu innych krajach

Największy na świecie dostawca VoD podniósł o kilkanaście procent ceny wszystkich swoich pakietów gwarantujących dostęp do biblioteki filmów i seriali. Podwyżki nie dotarły jeszcze do Europy.

Nieco ponad rok po ostatnim razie, Netflix znów podwyższa ceny swojego abonamentu, tym razem o kilkanaście procent. Na szczęście na razie wyłącznie w Stanach Zjednoczonych oraz wybranych krajach Ameryki Łacińskiej, ale może być to zwiastun nadchodzącego wzrostu opłat także w Polsce.

Podwyżki cen jak dotąd nie dotarły do Europy. - Netflix drożeje w Stanach i wielu innych krajach - wiadomość - 2019-01-16
Podwyżki cen jak dotąd nie dotarły do Europy.

Dotąd za podstawowy pakiet Netfliksa, umożliwiający oglądanie wszystkich dostępnych w ofercie filmów i seriali na jednym urządzeniu i w standardowej jakości, Amerykanie płacili 8 dolarów miesięcznie. Dostęp do jakości HD i oglądania równocześnie na dwóch urządzeniach kosztował ich 11 dolarów, natomiast rozdzielczość 4K dla wybranych tytułów oraz opcja jednoczesnego korzystania z czterech urządzeń wiązała się z opłatą 14 dolarów. Jak donosi Seattle Times, od teraz nowi użytkownicy za najtańszy pakiet zapłacą 9 dolarów (czyli o dolara więcej), za plan HD 13 dolarów (2 dolary drożej), a za opcję Premium 16 dolarów (również 2 dolary więcej). Dotychczasowym subskrybentom opłaty zostaną podniesione w przeciągu najbliższych trzech miesięcy.

Podwyżki cen mają zahamować wzrost długów platformy, zaciąganych w celu utrzymania pozycji lidera przeciw coraz prężniej rozwijającej się konkurencji i aktualnie szacowanych na 14 miliardów dolarów. Netflix inwestuje zaciągane pożyczki w tworzenie nowych produkcji, dzięki czemu może pochwalić się największą biblioteką własnych seriali i filmów, wśród których znajdują się takie głośne pozycje jak Orange is the New Black, House of Cards czy Stranger Things. Mimo to platforma wciąż czuje na karku konkurencję w postaci m.in. Amazon Prime Video oraz Hulu. Ponadto w tym roku do wyścigu o tron VoD dołączą kolejni potężni gracze – posiadający Warner Bros. koncern AT&T oraz od dłuższego czasu zbrojący się do walki Disney. Ruch Netfliksa spotkał się z pozytywną reakcją inwestorów – po ogłoszeniu informacji o podwyżkach akcje spółki podskoczyły o 6.5%.

W Polsce najtańszy pakiet Netfliksa kosztuje 34 złote miesięcznie. Za plan standard płacimy 43 zł miesięcznie, natomiast najdroższa opcja kosztuje nas 52 zł. Jest to nieco taniej niż w przypadku cen w Stanach Zjednoczonych (i to jeszcze przed podwyżką opłat), ale sporo drożej od oferty głównych konkurentów – cena miesięcznego dostępu do HBO GO w naszym kraju wynosi 19,90 zł, a za korzystanie z Amazon Prime Video płacimy 5,99 euro (przy czym przez pierwsze pół roku korzystania z usługi opłata jest dwukrotnie niższa).

Tak obecnie kształtuje się polska oferta Netfliksa. - Netflix drożeje w Stanach i wielu innych krajach - wiadomość - 2019-01-16
Tak obecnie kształtuje się polska oferta Netfliksa.

Zwiększenie kosztów dostępu do usługi w naszym kraju mogłoby się spotkać ze sporym oporem ze strony użytkowników, wśród których już teraz wiele osób uważa, że obecne ceny nie są dostosowane do naszego rynku. Polski oddział streamingowego giganta jak dotąd nie odniósł się jednak do kwestii wzrostu opłat w Ameryce, możemy więc liczyć na to, że nic nie zmieni się na gorsze. Przynajmniej w najbliższym czasie.

  1. Netflix