Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 sierpnia 2013, 15:07

autor: Michał "Orlov" Orlikowski

Nadchodzą poważne zmiany w Trybie Kariery FIFA 14

Na niespełna miesiąc przed premierą najnowszej edycji serii piłkarskiej światło dzienne ujrzały nowe szczegóły na temat zmian i usprawnień dotyczących Trybu Kariery. Wprowadzenie nowego menu, sieci skautów i przemodelowanie systemu transferów mogą wnieść powiew świeżości do serii.

Nadchodzą poważne zmiany w Trybie Kariery FIFA 14 - ilustracja #1

Kariera menedżera piłkarskiego nie jest łatwa – nawet w świecie gier wideo. Jeden z popularniejszych trybów rozgrywki serii FIFA doczeka się kilku rewolucyjnych zmian, a także tych mniej rzucających się w oczy, lecz równie znaczących dla jakości gry. Szansę na zapoznanie się z innowacjami otrzymał serwis Futhead News. Przeczytajcie sami, co zaoferuje FIFA 14 w Trybie Kariery.

Nowy interfejs i opcje

Już pierwsze chwile z Trybem Kariery zdradzą jedną z ważniejszych z wprowadzonych zmian. Interfejs uległ kompletnemu przemodelowaniu, opierając się tym razem na modnych ostatnimi czasy kafelkach. Posiadacze poprzedniej części serii pamiętają zapewne, że nie są to pierwsze próby EA Sports z tego typu stylizacją – na kafelkach oparto również menu Fifa Ultimate Team 13.

Do dyspozycji otrzymamy pięć pól – Główny Ekran, Drużyna, Transfery, Biuro i Sezon. Kliknięcie w którykolwiek z nich przeniesie nas w głąb menu, dając dostęp do pożądanych informacji. Wprowadzone zmiany nie są jedynie powierzchowne i także podmenu doczekały się modernizacji. Przykładowo, skrzynka mailowa opiera się teraz na wyświetlanych jednocześnie panelach – po lewej umieszczono listę otrzymanych wiadomości, po prawej zaś możemy zapoznać się z treścią aktualnie zaznaczonej z sąsiedniego panelu. Tym samym, zamiast wchodzić i wychodzić z e-maila, możemy zmieniać je płynnie jednym ruchem analoga.

FIFA 14 przyniesie także debiut jednej nowej opcji konfiguracji Trybu Kariery – pojawi się wyczekiwana przez wielu graczy opcja wyłączenia pierwszego letniego okna transferowego. Tym samym, będziemy mogli rozpocząć pierwszy sezon z nienaruszonymi, oryginalnymi składami wszystkich drużyn.

Nowy interfejs prezentuje się znacznie przejrzyściej - Nadchodzą poważne zmiany w Trybie Kariery FIFA 14 - wiadomość - 2013-08-26
Nowy interfejs prezentuje się znacznie przejrzyściej

Global Scouting Network i system transferów

Nawet najlepsi menedżerowie nie są w stanie zbudować drużyny bez sztabu operujących na całym świecie skautów. Ten właśnie element wprowadza najnowsza część serii. W nasze ręce trafi realistycznie skonstruowana Global Scouting Network, która może namieszać w dotychczasowym wyglądzie Trybu Kariery.

Na początku przygody z klubem otrzymamy do dyspozycji usługi trzech skautów, których zadaniem będzie przeczesywanie światowych lig w celu odnalezienia pożądanego przez nas zawodnika. Przed wysłaniem ich w podróż sprecyzujemy profil gracza, którego szukamy – po wprowadzeniu podstawowych danych, takich jak pozycja, wiek, czy lata pozostałe do końca kontraktu, określimy też jakiego stylu gry oczekujemy (np. drybler, rozgrywający, itp.). Raz wydane instrukcje będziemy mogli zmienić nawet po wysłaniu poszukiwaczy w świat.

Pierwszy raport przedstawi listę zawodników, którzy mogą odpowiadać naszym preferencjom. W tym momencie otrzymamy możliwość zlecenia bliższej obserwacji najbardziej interesujących nas nazwisk. W tym momencie wkracza pozornie drobna, lecz niezwykle fundamentalna zmiana. Wskaźnik Overall, oznaczający ogólny poziom umiejętności zawodnika, zniknął z list transferowych. Skauci dostarczą nam jedynie prognozowaną punktację zdolności w danej kategorii i to tylko tych graczy, których wnikliwą analizę zleciliśmy. Ukryta zostanie nawet wartość rynkowa, którą poznamy dopiero w momencie złożenia zapytania w konkurencyjnym zespole, bądź pierwszej oferty.

Tym samym położono kres otrzymywaniu na tacy listy zawodników o największych „numerkach” – poczynania na rynku transferowym poddamy teraz odpowiedniej analizie. Koniec z kupowaniem „pewniaków” - aż do momentu pojawienia się zawodnika w klubie nie będziemy znali dokładnego poziomu wszystkich jego umiejętności.

Wiele menu w oknie ofert transferowych nie uległo zmianom. Co zaś tyczy się zawodników prowadzonego przez nas klubu – otrzymamy między innymi możliwość ustawienia dla konkretnych zawodników atrybutu „nie na sprzedaż”. Sprawi to, że wszystkie oferty złożone za kluczowego w danym momencie gracza zostaną automatycznie odrzucone, bez konieczności dodatkowej ingerencji.

Global Scouting Network i zmiany za nim idące będą domyślne dla Trybu Kariery FIFA 14. Tradycjonaliści otrzymają jednak możliwość grania na starych zasadach z tą jednak zmianą, że w opcjach wyszukiwania określimy jedynie przedział wiekowy pożądanego zawodnika.

Dokonywanie transferów odbywać się będzie bardziej realistycznie - Nadchodzą poważne zmiany w Trybie Kariery FIFA 14 - wiadomość - 2013-08-26
Dokonywanie transferów odbywać się będzie bardziej realistycznie

Drużyna Juniorów i rozwój piłkarzy

Dostępny już w poprzednich edycjach skauting juniorów powróci bez znaczących zmian. Pozostanie jednak bytem niezależnym od Global Scouting Network, pełniąc rolę uzupełniającą wobec niego. Oprze się ponownie na tych samych zasadach – wyślemy maksymalnie trzech skautów w różne zakątki świata, by wyławiali młode talenty mogące wzmocnić klub. Comiesięczne raporty dostarczane będą wraz z tymi z rynku dorosłych już graczy.

Skorzystanie z tego typu usług uszczupli tym razem budżet transferowy – około 200 tysięcy jednostek waluty co trzy miesiące. Dodatkowo zwiększy się aktywność innych zespołów w tej strefie, przez co wszelkie decyzje dotyczące potencjalnych talentów będziemy musieli podejmować w sposób bardziej zdecydowany.

EA Sports odpowiedziało także na jeden z największych zarzutów dotyczący FIFA 13, gdzie umiejętności młodych zawodników rosły nierealistycznie szybko, a tych już starzejących się spadały w podobnym tempie. Prognozuje się, że zmiana atrybutu Overall wyniesie teraz do 2-3 punktów na plus/minus w przeciągu jednego sezonu.

Komentarz meczowy

Podniesienie realizmu rozgrywki nie może obyć się bez innowacji w nieodłącznym dla świata futbolowego elemencie – komentarzu meczowym. Prowadzący relacje z piłkarskich aren otrzymają nowe kwestie, odnoszące się do tego co dzieje się poza stadionem. W trakcie spotkań nawiązą między innymi do poprzednich wyników naszej drużyny. Skomentują także plotki transferowe krążące wokół konkretnych nazwisk, oraz odniosą się do formy poszczególnych graczy.

Nowe kwestie usłyszymy na pewno w angielskiej wersji komentarza, który poprowadzi duet Martin Tyler - Alan Smith. Miejmy nadzieję, że polska para komentatorska – Dariusz Szpakowski i Włodzimierz Szaranowicz, również otrzyma odświeżoną ścieżkę dialogową.

FIFA 14 zadebiutuje 27 września w pełnej polskiej wersji językowej. Ta data wydania dotyczy następujących platform sprzętowych: PC, PlayStation 2, 3, Vita, Wii u oraz Xboksa 360. Jednak już od 10 września udostępnione zostanie demo na systemy PC, Xbox 360 i PlayStation 3. Gra pojawi się także na konsole nowej generacji, PlayStation 4 i Xbox One, jako ich tytuły startowe.

  1. Pełna relacja z rozgrywki w Tryb Kariery FIFA 14 wg serwisu Futhead News
  2. Więcej detali na temat wprowadzonych zmian
  3. Oficjalna strona FIFA 14