Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 lutego 2017, 20:00

Nad WoW-em nieustannie pracuje aż 300 osób – Wieści MMO (14/02/2016)

Dziś piszemy m.in. o nowościach w świecie Aion oraz Blade & Soul, ostatnich wynikach finansowych wydawcy Black Desert, tj. Kakao Corp, a także odważnym pomyśle przedstawicieli Blizzard Entertainment, mającym na celu uzdrowienie gospodarki w WoW-ie.

Witamy w kolejnej odsłonie Wieści MMO – miejsca, z którego dowiecie się o wszystkich nowościach, wydarzeniach oraz ciekawostkach z Waszych ulubionych produkcji MMORPG i nie tylko. Dziś przyglądamy się najnowszym aktualizacjom Aion oraz Blade & Soul, analizujemy wyniki finansowe Kakao Corp (wydawcy Black Desert), a także sprawdzamy jak wygląda najnowszy pomysł Blizzarda na uzdrowienie ekonomii w World of Warcraft.

Nad WoW-em nieustannie pracuje aż 300 osób – Wieści MMO (14/02/2016) - ilustracja #1

CIEKAWOSTKA

W swojej wypowiedzi dla serwisu Gamespot Adam Kugler, lead class designer w Blizzard Entertainment, zdradził, iż przy World of Warcraft regularnie pracuje około 300 osób (!). Taka ilość pracowników zaangażowanych w rozwój produkcji wyraźnie świadczy jak ważnym punktem dla amerykańskiego koncernu jest legendarne MMORPG.

Aion

Europejskie wydanie Aion otrzymało w minionym tygodniu dość obszerną aktualizację oznaczoną numerem 5.3. Wprowadza ona do świata gry m.in. tzw. Złotą Arenę (miniturniej dla 32 graczy), Otchłań (słynną już instancję przeznaczoną dla 384 (!) graczy), nowe misje, przedmioty, zmiany w mechanice oraz szereg poprawek funkcjonalnych. Pełen wykaz zmian w języku polskim dostępny jest pod tym adresem. Rzecz jasna nie mogło zabraknąć również okolicznościowego wydarzenia związanego z walentynkami – specjalny event z tej okazji potrwa od 14 do 21 lutego.

Black Desert

Zachodnie wydanie Black Desert zebrało na przestrzeni ostatniego roku przeróżne oceny. Tytuł początkowo uznano za bardzo obiecujące MMORPG ze wspaniałą oprawą graficzną, by potem (po zmianie lokalnego wydawcy na Kakao Games) wylewać na niego wiadra pomyj. Eskalacja konfliktu na linii gracze-wydawca osiągnęła tak wielką skalę, że debiutanckiej produkcji studia Pearl Abyss wróżono rychły koniec. Los (a może raczej wierność oddanych graczy) okazał się jednak łaskawy – jak pokazują ostatnie wyniki finansowe spółki Kakao Corp, zachodnia edycja Black Desert odniosła spory sukces, przyczyniając się w znacznej mierze do 63% wzrostu dochodu w skali roku oraz 19% w skali kwartału (oczywiście mowa o łącznym dochodzie całej firmy, gdzie Black Desert jest jednym z elementów składowych).

Nad WoW-em nieustannie pracuje aż 300 osób – Wieści MMO (14/02/2016) - ilustracja #2

Skoro już jesteśmy przy temacie, warto przypomnieć, że pomiędzy 8 a 22 lutego w świecie Black Desert trwać będzie specjalny event walentynkowy. W jego ramach gracze mogą głosować na swojego ulubionego NPC. Na najbardziej aktywnych czekają atrakcyjne nagrody, choć nie zabraknie także gwarantowanych upominków dla wszystkich, którzy wezmą udział w zabawie. Szczegóły znajdziecie w tym miejscu.

Blade & Soul

Zapowiadany przed kilkoma tygodniami dodatek zatytułowany Wings of the Raven trafił już na zachodnie serwery Blade & Soul. Rozszerzenie przyniosło do świata gry wiele nowości, począwszy od dwóch 24-osobowych aktywności (rajdu Skybreak Spire oraz instancji Dawn of Khanda Vihar), przez usprawniony 64-bitowy klient gry, skończywszy na zmianach w mechanice PvP oraz elementach wyposażenia. Dokładne informacje na temat zawartości dodatku znajdują się tu. Przy okazji rozpoczął się także trwający do końca miesiąca event walentynkowy – okazja do zdobycia specjalnych, okolicznościowych skórek na broń i pancerze.

World of Warcraft

Blizzard Entertainment zdecydował się rozszerzyć pulę użyteczności WoW Tokenów, które dotąd pełniły funkcję dodatkowej waluty w grze, pozwalającej „oficjalnie” wymienić dolary bądź euro na złoto, tudzież 30 dni abonamentu. W ubiegłym tygodniu wprowadzono nową funkcjonalność umożliwiającą wymianę tokenów na 15 dolarów w portfelu Battle.net, za pomocą którego możemy nabyć inne gry i usługi oferowane przez amerykańskiego giganta. Ta alternatywna metoda płatności to swoisty ukłon w stronę graczy, którzy „cierpią” na nadmiar bogactwa w legendarnym WoW-ie. Jest to także swoisty zabieg ekonomiczny, mający na celu umocnienie wartości owych tokenów - zresztą udany, bowiem ich cena wyraźnie już poszybowała w górę.

Na łamach Wieści staramy się wspominać o wszystkich popularniejszych grach MMO (przynamniej z perspektywy graczy z Polski). Jeśli wydaje ci się, że twoja ulubiona pozycja powinna znaleźć się na naszych łamach, a z jakiegoś powodu tak się jeszcze nie stało – daj nam znać w komentarzach, zobaczymy, co da się zrobić.