Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 lipca 2021, 13:36

Minecraft dla daltonistów i dyslektyków; te tekstury to efekt 8 miesięcy pracy

Minecraft właśnie stał się o wiele bardziej przystępny dla osób cierpiących na ślepotę barw. Wszystko dzięki niezależnemu twórcy, który odpowiada za specjalną paczkę tekstur dla daltonistów.

W SKRÓCIE:
  • Minecraft otrzymał właśnie paczkę tekstur dla daltonistów.
  • Za projekt odpowiada twórca o nicku StitchYYT.
  • Zamierza on dalej udoskonalać swoje dzieło i wprowadzać w nim kolejne udogodnienia nie tylko dla osób cierpiących na ślepotę barw.

Minecraft to światowy fenomen, który nie był jednak przystępny dla niektórych osób. Gracze cierpiący na ślepotę barw nie mogli do tej pory w pełni cieszyć się sandboxem studia Mojang. Sytuacja ta zmieniła się jednak dzięki twórcy o nicku StitchYYT. Zaprojektował on bowiem specjalną paczkę tekstur dla daltonistów.

Tworzenie zestawu o nazwie Faithless zajęło mu 8 miesięcy. Przez ten okres StitchYYT kontaktował się na Discordzie z osobami, których dotyczy ślepota barw. Przy ich wsparciu projektował kolejne elementy gry, tak aby były one proste do odróżnienia dla daltonistów. Wymagało to użycia nowej palety kolorów, zastosowania unikalnych kształtów poszczególnych rud oraz zmiany wyglądu elementów ekwipunku.

Publikacja paczki spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem społeczności. Użytkownicy Reddita chwalą samą inicjatywę, jak i realizację projektu. Wiele osób przyznało, że Faithless stało się powodem, by wrócić do Minecrafta.

Minecraft dla daltonistów i dyslektyków; te tekstury, to efekt 8 miesięcy pracy - ilustracja #1

Ponadto paczka wprowadza do gry specjalną czcionkę, która ułatwia czytanie osobom ze stwierdzoną dysleksją, a także nowe tekstury kamienia Endu, które nie wywołują negatywnej reakcji wśród graczy cierpiących na trypofobię. StitchYYT zdradził jednak, że to nie koniec jego pracy. W najbliższym czasie zamierza uzupełnić paczkę o tekstury obiektów, które dodane zostały do gry w wersji 1.17.

W odpowiedzi na jeden z komentarzy na Reddicie, twórca zdradził również, że nie zamierza poprzestać na wersji przeznaczonej dla Minecrafta w wersji java. W jego planach jest już próba wprowadzenia paczki Faithless na Rynek Minecrafta, co pozwoli na skorzystanie z ułatwienia użytkownikom gry w wersji Bedrock.