Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 lipca 2021, 14:16

Yakuza zbanowana przez chińskich piratów

Seria Yakuza została zbanowana przez chińskich piratów, a odpowiadają za to Tajwan, Kazuma Kiryu oraz japońska v-tuberka.

W SKRÓCIE

  1. Możliwość pobrania tytułów z serii Yakuza została zablokowana na jednym z największych chińskich portali z pirackimi grami.
  2. Powodem tego stanu rzeczy jest polityka – spór o Tajwan.
  3. Historia jest zagmatwana, ale bierze w niej udział była v-tuberka Kiryu Coco oraz aktor głosowy Takaya Kuroda.

Portal TechRaptor – opierając się na informacjach z forum dla graczy ResetEra – oświadczył, że jeden z największych chińskich serwisów umożliwiających pobranie pirackich kopii gier zbanował serię Yakuza. Powodem są zgrzyty polityczne.

Niecodziennie można usłyszeć, że serwis zajmujący się rozprzestrzenianiem nielegalnych treści postanawia zablokować część z nich z własnej woli. A tak właśnie się stało w tym wypadku. Powodem takiego stanu rzeczy jest Tajwan, była v-tuberka agencji Hololive Productions Kiryu Coco oraz aktor głosowy Takaya Kuroda, dubbingujący jednego z głównych bohaterów serii – Kazumę Kiryu.

Wszystko zaczęło się od byłej już v-tuberki Kiryu Coco. Podczas jednego ze streamów udostępniła ona statystyki dotyczące jej oglądalności w różnych krajach, a wśród nich był Tajwan. Wywołała tym dość sporą falę krytyki i niezadowolenia ze strony niektórych widzów, gdyż rząd Chin nie uznaje jego niepodległości.

V-tuber to tradycyjny youtuber, tylko zamiast prawdziwej osoby widz może zobaczyć awatar zrobiony w konwencji mangi/anime, który naśladuje ruchy pierwowzoru po drugiej stronie kamery. Więcej na ten temat możecie dowiedzieć się tutaj:

Jedną z ulubionych serii Kiryu Coco jest Yakuza, w którą często grała na streamach. Jako że artystka postanowiła odejść z Hololive Productions i nie wiadomo, czym będzie się zajmowała dalej, Takaya Kuroda podziękował jej na Twitterze za wsparcie.

W wolnym i niedosłownym tłumaczeniu (gdyż nie znam japońskiego) aktor dziękuje v-tuberce za wspieranie Kazumy Kiryu i życzy jej powodzenia na swoim pożegnalnym „lajwie".

W odpowiedzi na tego tweeta jedna z największych chińskich stron udostępniających nielegalne kopie gier (nazwy strony podawać nie będziemy, aby jej nie promować) postanowiła zablokować możliwość pobierania gier z serii Yakuza na swoich serwerach.

Z uwagi na barierę językową 100% potwierdzenie historii jest nieco trudne, jednak zdaje się, że jest w niej przynajmniej ziarenko prawdy. O ile na pirackim portalu strony gier z serii wciąż istnieją i mają się dobrze, to przycisk „download” przy nich jest nieaktywny. Wychodzi na to, że Takaya Kuroda odkrył nową metodę zabezpieczenia antypirackiego.

  1. Oficjanlna strona serii Yakuza

Damian Gacek

Damian Gacek

Absolwent Filologii Angielskiej oraz English in Public Communication. Swoją karierę zawodową rozpoczynał jako lektor języka angielskiego. Z GRYOnline.pl współpracuje od 2019 r. Przez ten czas pisał dla różnych działów. Obecnie zajmuje się głównie poradnikami i okazjonalnie wspiera newsroom. Autor przeglądu Małe ale Wielkie. Elektroniczną rozrywką interesuje się od dziecka. Gdy był młodszy zdarzyło mu się nawet popełnić artykuł naukowy dotyczący tłumaczenia gier wideo. Uwielbia RPG-i oraz strategie. Często nurza się również w odmętach produkcji indie. W wolnych chwilach pracuje nad książką oraz uczy się edycji filmów.

więcej