Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 września 2013, 20:15

Microsoft szykuje odpowiedź na Gaikai Sony – gry z Xboksa na PC i nie tylko?

Jak donoszą źródła serwisu The Verge, firma Microsoft przetestowała prototyp usługi do streamowania gier z Xboksa na urządzeniach opartych na systemach operacyjnych Windows oraz Windows Phone. Czyżby była to odpowiedź na platformę Gaikai, która ma zostać uruchomiona w przyszłym roku na konsolach z rodziny PlayStation?

Czy koncern Microsoft faktycznie poczynił pierwsze kroki w kierunku cloud gamingu i szykuje się do rywalizacji z Sony? - Microsoft szykuje odpowiedź na Gaikai Sony – gry z Xboksa na PC i nie tylko? - wiadomość - 2013-09-27
Czy koncern Microsoft faktycznie poczynił pierwsze kroki w kierunku cloud gamingu i szykuje się do rywalizacji z Sony?

Koncern Microsoft podobno zademonstrował na wewnętrznym spotkaniu działanie gry Halo 4 z Xboksa 360 na komputerze PC o słabych komponentach oraz smartfonie Nokia Lumia 520. Było to możliwe dzięki nienazwanej usłudze służącej do strumieniowania treści z konsoli na urządzenia działające pod systemem operacyjnym Windows. Platforma ma funkcjonować w podobny sposób jak Gaikai wykupione przez firmę Sony Computer Entertainment w ubiegłym roku.

Opóźnienie na przenośnym sprzęcie fińskiej firmy, której dział mobilny został całkiem niedawno wykupiony przez Microsoft, wyniosło 45 ms, czyli jak na ciągle raczkującą technologię cloud gamingu jest to wynik bardzo zadowalający i pozwalający pozytywnie patrzeć w przyszłość, o ile faktycznie oparty na chmurze prototyp istnieje. Warto wspomnieć, że na początku września tego roku Albert Penello, starszy dyrektor działu Xbox, wyraził się pozytywnie o ewentualnej możliwości streamowania gier. Byłaby to ewolucja zastosowanej w Xboksie One technologii chmury, która pozwoliłaby na granie w tytuły poprzedniej generacji na nadchodzącej konsoli i, jak podają anonimowe źródła serwisu The Verge, nie tylko. Microsoft najwidoczniej sprawdza, jak bardzo kosztowne jest wdrożenie w życie tej intrygującej technologii i na ile jest ona warta zachodu.

Czy w bliższej lub dalszej przyszłości uruchomimy Halo 4 oraz inne gry wydane na wyłączność konsol(i) Xbox na PC? - Microsoft szykuje odpowiedź na Gaikai Sony – gry z Xboksa na PC i nie tylko? - wiadomość - 2013-09-27
Czy w bliższej lub dalszej przyszłości uruchomimy Halo 4 oraz inne gry wydane na wyłączność konsol(i) Xbox na PC?

Jako że koncern Sony chciałby uruchomić Gaikai nie tylko w obrębie swoich urządzeń, ale także na PC czy telewizorach, to (niepotwierdzone) plany giganta z Redmond nie dziwią w żadnym stopniu. Na razie jednak cloud gaming to jeszcze dość odległy temat, o którym od przyszłego roku powinno zrobić się głośniej po, miejmy nadzieję udanym, wprowadzeniu w Ameryce Północnej usługi Gaikai na PlayStation 4, PlayStation Vita oraz PlayStation Vita TV. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze rezultaty działania odświeżonej platformy, która w swojej pierwotnej formie debiutowała na PC, a później także na telewizorach czy platformach mobilnych.