Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 września 2013, 09:04

autor: Michał "Orlov" Orlikowski

Gaikai na PlayStation 4 opóźniony w Europie

Serwis Gaikai na PlayStation 4 nie zostanie udostępniony równolegle w Ameryce Północnej i Europie. Premierę usługi na Starym Kontynencie odłożono na czas nieokreślony z powodu niższych prędkości łącz internetowych.

Gaikai na PlayStation 4 opóźniony w Europie - ilustracja #1

Europejska wersja konsoli PlayStation 4 nie otrzyma od razu pełnego pakietu usług. Jak ogłosił Jim Ryan, dyrektor generalny firmy Sony Computer Entertainment Europe (SCEE), udostępnienie serwisu Gaikai na Starym Kontynencie zostało odłożone na bliżej nieokreśloną przyszłość. Decyzja ta podyktowana została niższą dostępnością łącz szerokopasmowych w regionie.

Gaikai to operujący w chmurze serwis, oferujący możliwość grania za pośrednictwem streamingu – ruchy z kontrolera gracza przesyłane są na zewnętrzny serwer, na którym właściwie rozgrywa się gra, a obraz jej przebiegu zostaje odesłany do konsoli. Zeszłoroczny zakup usługi przez Sony Computer Entertainment zostanie wykorzystany do wprowadzenia wstecznej kompatybilności na konsolach japońskiej firmy. Obejście różnic sprzętowych za pomocą chmury pozwoli na zabawę w klasyczne tytuły przy użyciu najnowszej konsoli Sony, PlayStation 4, a w przyszłości także PS Vita i PS3.

Udostępnienie usługi w Ameryce Północnej nastąpi w pierwszych miesiącach 2014 roku. Mimo odłożenia europejskiej premiery w czasie, SCEE uspokaja, że pozostałe funkcje Gaikai, między innymi streamowanie naszej rozgrywki na inne konsole, uruchomione zostaną jednocześnie na całym świecie.

Konsola PlayStation 4 zadebiutuje na polskim rynku 29 listopada bieżącego roku.