Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 marca 2017, 17:01

Michał Kiciński, współtwórca CD Projektu, nie grał w Wiedźmina 3

Tytuł niniejszej wiadomości mówi w zasadzie sam za siebie. Michał Kiciński, czyli współtwórca CD Projektu, przyznał w wywiadzie udzielonym serwisowi Gazeta.pl, że nie grał w trzeciego Wiedźmina. Co więcej, jak sam mówi, z grami wideo jest mu aktualnie nie po drodze. Ale i tak miał do powiedzenia coś ciekawego o Cyberpunku 2077.

Wydawać by się mogło, że osoby takie jak Michał Kiciński, czyli współzałożyciel CD Projektu, powinny mieć w małym palcu produkcje tworzone przez studio CD Projekt RED. Okazuje się jednak, że sprawy mają się nieco inaczej. Kiciński wyznał bowiem w wywiadzie udzielonym redakcji serwisu Gazeta.pl Next, że nie grał w Wiedźmin 3: Dziki Gon. Co więcej, aktualnie nie ma zbyt wiele wspólnego z grami wideo.

Oddajmy głos samemu zainteresowanemu:

Zawsze, gdy wchodziłem w świat gier, to w pewien sposób wytrącał mnie on z równowagi. Podjąłem więc świadomą decyzję, że są rzeczy równie ciekawe, a nawet ciekawsze od gier, a jednocześnie czuję się z nimi lepiej – psychicznie, fizycznie i emocjonalnie.

Kiciński przyznaje, że nie tęskni za wirtualną rozrywką, gdyż „świat realny jest po prostu bardziej interesujący od świata wirtualnego, choć ten drugi również może być ciekawy i wciągający”.

Od gier wideo do wegańskich restauracji

Zaskoczeni? Na tym interesujące wiadomości na temat Kicińskiego się nie kończą. Pomimo że obecnie jest on jednym z głównych udziałowców CD Projektu, od pięciu lat nie udziela się aktywnie w firmie. Prowadzi bowiem… wegańską restaurację (Wegemama). Jak sam mówi, do projektu podchodzi „z dużym luzem”, jednak jest przekonany, że ten ambitny plan w końcu okaże się sukcesem. Dodatkowo, Kiciński jest właścicielem ośrodka medytacji w Peru, położonego „w jednym z najbardziej malowniczych zakątków Świętej Doliny”. Jak słusznie zauważył prowadzący wywiad redaktor, na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to tylko hobbystyczna fanaberia, a nie pomysł na zarobek. Kiciński widzi to nieco inaczej – miejsce cieszy się bowiem dużą popularnością wśród turystów z całego świata, co pozwala optymistycznie spoglądać w przyszłość i planować kolejne inwestycje.

A co z Cyberpunk 2077?

Michał Kiciński, współtwórca CD Projektu, nie grał w Wiedźmina 3 - ilustracja #1
Jak się okazuje, od ogłoszenia daty premiery Cyberpunk 2077 do momentu pojawienia się gry w sklepach wcale nie musi minąć zbyt wiele czasu.

Cyberpunk 2077 jest nowym oczkiem w głowie studia CD Projekt RED, a co za tym idzie – również Adama Kicińskiego, prezesa spółki CD Projekt. Michał przyznaje, że zarówno zarząd, jak i pracownicy firmy mierzą wysoko – docelowo gra ma bowiem przebić przygody Geralta z Rivii pod względem popularności. O ile Dziki Gon był nadspodziewanym sukcesem, o tyle „pod względem sprzedażowym wciąż jest pole do rozwoju”.

Najnowsze dzieło zespołu będzie miało o tyle „z górki”, że:

Futurystyczny świat Cyberpunka jest bliższy temu, co znamy z codziennego życia. Jest też bardziej popularny, masowy, o czym świadczy jego obecność w wielu filmach, książkach, komiksach oraz grach. Trzeba pamiętać, że fantasy to jednak zdecydowanie bardziej niszowy temat.

A kiedy premiera? Ze słów Kicińskiego wynika, że od ogłoszenia daty debiutu do momentu pojawienia się gry na sklepowych półkach wcale nie musi minąć wiele czasu:

Zrobienie krótkiej – powiedzmy około półrocznej – ale intensywnej kampanii promocyjnej jest takim ciężko osiągalnym ideałem. Mogą sobie na to pozwolić tylko firmy o bardzo mocnej renomie i odpowiednich zasobach finansowych. To trochę taki komunikacyjny „blitzkrieg”. Trzeba być świetnie przygotowanym. Wtedy można naprawdę dużo wygrać.

Fanom twórczości studia CD Projekt RED nie pozostaje nic innego, jak czekać. A samemu Michałowi Kicińskiemu można pogratulować nosa do interesów – wszak nie bez powodu znalazł się na 65. miejscu listy najbogatszych Polaków, przygotowanej przez magazyn Forbes, z majątkiem wycenianym na 645 milionów złotych.

Michał Kiciński, współtwórca CD Projektu, nie grał w Wiedźmina 3 - ilustracja #2

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Krystian Pieniążek

Krystian Pieniążek

Doświadczenie zawodowe zdobywał na łamach nieistniejącego już serwisu, w którym przepracował niemal trzy długie lata. Poza tym studiował kulturoznawstwo na AGH, gdzie lwią część prac zaliczeniowych również poświęcił grom wideo. Współpracę z GRYOnline.pl rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Pomimo że Encyklopedia Gier od początku była jego oczkiem w głowie, przez lata był obecny również w newsroomie, a także pojawił się w dziale publicystyki. Niemniej ostatecznie skoncentrował się na Encyklopedii, gdzie nie tylko pracuje jako autor, lecz zajmuje się również technicznym zapleczem. Ponadto prowadzi własny sklep z grami wideo oraz gadżetami growymi i filmowymi, biega (jego największym osiągnięciem są maratony, jednak ma ochotę porwać się na dystans ultra), uprawia kolarstwo, kocha górskie wędrówki, jest fanem nu metalu, interesuje się kosmosem, a także oczywiście gra. Najlepiej czuje się w grach akcji z otwartym światem i RPG-ach, choć nie pogardzi dobrymi wyścigami czy strzelankami.

więcej