Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 lutego 2017, 13:34

autor: Góral

Forbes - właściciel Techlandu wśród najbogatszych Polaków

Magazyn Forbes opublikował kolejną listę najbogatszych Polaków, na której znalazło sie kilka osób z branży gier wideo, w tym Paweł Marchewka z Techlandu oraz Marcin Iwiński i Michał Kiciński z firmy CD Projekt.

Magazyn Forbes opublikował kolejną listę najbogatszych Polaków. Na pierwszym miejscu ponownie znalazło się rodzeństwo Kulczyków (Sebastian i Dominika), z majątkiem wycenianym na 14,3 miliarda złotych. Na drugim miejscu uplasował się Michał Sołowow, który rok wcześniej znajdował się na trzeciej pozycji. Jego majątek ustalono na 11,8 miliarda złotych. Ostatnie miejsce na podium zajął Zygmunt Solorz-Żak (10,3 miliarda złotych), który spadł z drugiej pozycji. Nas jednak bardziej interesują osoby związane z branżą gier wideo, których nie zabrakło na liście Forbesa.

Paweł Marchewka to pierwszy polski miliarder działający w branży gier wideo / Źródło zdjęcia: Biuro Prasowe Techland. - Forbes - właściciel Techlandu wśród najbogatszych Polaków - wiadomość - 2017-10-02
Paweł Marchewka to pierwszy polski miliarder działający w branży gier wideo / Źródło zdjęcia: Biuro Prasowe Techland.

Wymienione osoby zawdzięczają swoje pozycje na liście przede wszystkim grom. Techland w 2015 roku wydał Dying Light, które rozeszło się w 5 mln egzemplarzy (stare dane z sierpnia 2015 roku). Natomiast CD Projekt to oczywiście Wiedźmin 3: Dziki Gon (około 10 mln sprzedanych egzemplarzy) również z 2015 roku. Obie gry doczekały się dużych dodatków i edycji GOTY.

Najwyżej uplasował się Paweł Marchewka (Techland), który z majątkiem szacowanym na około 2,1 miliarda złotych zajął 12. miejsce (25. rok wcześniej). Ponadto na liście pojawili się przedstawiciele firmy CD Projekt. Marcin Iwiński zadebiutował na 56. miejscu z majątkiem wynoszącym 727 milionów złotych, a Michał Kiciński trafił na 65. lokatę z wynikiem 645 milionów złotych.

Nie jest to pierwszy raz, gdy osoby z branży gier trafiają do tego typu zestawień. Np. w połowie 2016 roku magazyn Wprost przedstawił swoją listę stu najbogatszych Polaków, na której również zagościli Marcin Iwiński i Michał Kiciński, tyle że wtedy ich majątek wyceniano w obu przypadkach na ponad 300 milionów złotych. Według Forbesa obecnie są to kwoty przeszło dwa razy wyższe.