Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 maja 2021, 18:20

Metro Exodus Enhanced Edition - dziś premiera; zobacz porównanie graficzne [Aktualizacja]

Dziś w okolicach godziny 17:00 czasu polskiego Metro Exodus otrzyma na PC zupełnie nowe wydanie Enhanced Edition, mogące pochwalić się znacznie ulepszoną oprawą graficzną. Z tej okazji youtuber Cycu1 przygotował porównanie graficzne oryginału i wersji usprawnionej.

Aktualizacja

Studio 4A Games podało, że Metro Exodus Enhanced Edition na konsole PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S ukaże się 18 czerwca. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wydania na PC, wersja ta będzie darmowa dla wszystkich posiadaczy oryginału na platformy PlayStation 4 i Xbox One. Ma ona zaoferować m.in. pełne wsparcie dla technologii ray tracingu, wyraźnie skrócić czasy ładowania oraz poprawić tekstury (via VideoGamer.com).

Oryginalna wiadomość

W SKRÓCIE
  1. Dziś na PC swoją premierę ma Metro Exodus Enhanced Edition, czyli nowa wersja strzelanki z 2019 roku z ulepszoną oprawą wizualną.
  2. Dostęp do niej otrzymają za darmo wszyscy posiadacze oryginału na platformach Steam, GOG.com, Epic Games Store bądź Microsoft Store.
  3. Youtuber Cycu1 przygotował porównanie graficzne wydania Enhanced Edition z tym sprzed dwóch lat.

Gry z cyklu Metro opartego na powieściach Dmitrija Głuchowskiego zawsze stanowiły wyzwanie dla mocy komputerów, czym zresztą sami twórcy się szczycą. Wyjątkiem pod tym względem nie było Metro Exodus. Jeśli Wasz sprzęt zdał próbę na tej grze celująco, to ekipa ze studia 4A Games ma dla niego jeszcze jeden sprawdzian, noszący nazwę Metro Exodus Enhanced Edition. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ta nowa wersja pierwszoosobowej strzelanki z 2019 roku ukaże się na PC (Steam, GOG.com, Epic Games Store oraz Microsoft Store) i zadebiutuje dziś w okolicach 17:00 czasu polskiego. Będzie ona dostępna za darmo dla wszystkich posiadaczy podstawowego wydania tytułu na dowolnej platformie.

Metro Exodus Enhanced Edition - dziś premiera; zobacz porównanie graficzne [Aktualizacja] - ilustracja #1
Dzięki ulepszonemu oświetleniu Metro Exodus może sporo zyskać.

W zamierzeniu Metro Exodus Enhanced Edtion ma posiadać znacznie ulepszoną oprawę wizualną w stosunku do oryginału sprzed dwóch lat. Mowa tu między innymi o pełnym wsparciu dla DLSS 2.0 oraz technologii ray tracingu ze wszystkimi dodatkowymi funkcjami, takimi jak np. Advanced Ray Traced Reflections. Wiąże się to jednak z tym, że omawiana wersja dzieła studia 4A Games będzie wymagała do uruchomienia karty grafiki minimum z serii Nvidia GeForce RTX 2000 (bądź odpowiednika AMD).

No dobrze, lecz czy faktycznie dzięki tym wszystkim zmianom Metro Exodus Enhanced Edtion wygląda dużo lepiej od oryginału? Odpowiedź na to pytanie w pewnym stopniu mogą dawać dwa materiały filmowe, przygotowane przez dobrze znanego już youtubera o pseudonimie Cycu1. Na pierwszym można zobaczyć czysty gameplay z ulepszonej wersji tytułu, nagrany na komputerze wyposażonym w kartę Nvidia GeForce RTX 3080. Natomiast drugi stanowi już bezpośrednie porównanie obu edycji gry. Oto one:

Na koniec jeszcze informujemy, że jeśli jesteście posiadaczami kart Nvidia, to możecie się lepiej przygotować do premiery Metro Exodus Enhanced Edtion, ściągając nowe sterowniki Game Ready, oznaczone sygnaturą 466.27 WHQL. Znajdziecie je w tym miejscu.

Przypominamy, że Metro Exodus, prócz PC, jest także dostępny na PlayStation 4 oraz Xboksie One (również na PlayStation 5 i Xboksie Series X/S w ramach wstecznej kompatybilności). Na wszystkich tych platformach produkcja posiada polską wersję językową (obejmującą jedynie napisy).

  1. Oficjalna strona gry Metro Exodus
  2. Recenzja gry Metro Exodus – Red Dead Redemption 2 wśród FPS-ów
  3. Metro Exodus - poradnik do gry
E3 2021