Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 maja 2022, 14:28

autor: Miriam "mokosh" Moszczyńska

Mało kto podołał temu wyzwaniu w No Man's Sky

NMS na pierwszy rzut oka nie wydaje się skomplikowaną grą w kontekście odblokowywania osiągnięć, jednak statystyki sugerują co innego.

Aby ukończyć No Man’s Sky w 100%, nie trzeba zdobyć wielu osiągnięć – jest ich zaledwie 27. Niektóre z nich sprawiły jednak graczom problemy, nawet jeśli ich opis nie sugeruje wielkiego wyzwania.

Niby proste, ale jednak nie do końca

Statystyki, które w temacie NMS możemy sprawdzić na Steamie, wskazują, iż osiągnięcie „Spotkanie” zdobyło zaledwie 12,6% graczy. Co w nim takiego trudnego? W zasadzie to nic. Wymaga ono od nas jedynie odwiedzenia bazy innego gracza.

Jak jednak widać, niewielki odsetek użytkowników postanowił udać się w gości. Może to być spowodowane tym, że gra nie posiadała trybu wieloosobowego od początku. Dodany on został dopiero w ramach aktualizacji NEXT, która do No Man’s Sky trafiła po dwóch latach od wydania gry.

Im dalej, tym trudniej

Nic więc dziwnego, że analizując osiągnięcia, im dalej w las, tym gorzej z procentem ich uzyskania. W końcu nie każdy gracz bawi się w NMS po to, aby zdobyć je wszystkie.

Dlatego też najtrudniejszy do zdobycia achievement w grze na Steamie posiada zaledwie 0,6% użytkowników. Z kolei na konsolach Xbox odhaczeniem „Aby żyć wiecznie” może pochwalić się 2% graczy. Na PlayStation ta statystyka prezentuje się nieco lepiej – trofeum posiada około 7% użytkowników.

O co chodzi z „Aby żyć wiecznie”? Otóż zadaniem gracza jest dotarcie do centrum galaktyki. Nie jest to takie proste, ponieważ trzeba zrobić to w trybie permanentnej śmierci, który – krótko mówiąc – jest najtrudniejszym z obecnych w grze.

Wyzwanie, którego ukończenie zajmuje najwięcej czasu

Są osiągnięcia trudne, ale są też takie, które pochłaniają najwięcej czasu. W NMS do tej drugiej kategorii zdecydowanie zaliczyć można osiągnięcia związane z odkrywaniem fauny planet. Łącznie w grze znajdują się trzy takie wyzwania, i wszystkie cechuje niski poziom ukończenia (procenty kolejno ze Steam, PSN i Xboxa).

  1. Przez ciemne zwierciadło – zdobądź poziom „Przyrodnik” w przeskanowanej faunie planet – 11,7 / 28,04 / 14%.
  2. Gwiezdna bestia – zdobądź poziom „Archiwista” w przeskanowanej faunie planet – 2,6 / 10,44 / 5%.
  3. Galapagos – zdobądź poziom „Encyklopedia” w przeskanowanej faunie planet – 2 / 9,02 / 4%.
  4. No Man's Sky – poradnik do gry

Ile czasu zajmie zebranie osiągnięć?

Rozgrywka w No Man’s Sky nie ma końca. Gra co prawda posiada aspekt fabularny, jednak nie skupia się na nim całkowicie. Jak możemy przeczytać na stronie How Long To Beat, ukończenie głównych zadań w NMS zajmie około 30 godzin. Jeśli zaś chcecie zdobyć wszystkie osiągnięcia, powinno to zabrać Wam około 142 godzin.

W ukończeniu gry na 100% pomóc Wam może nasz poradnik, w którym poza ogólnymi wskazówkami dotyczącymi No Man’s Sky, znajdziecie także rozdział dedykowany osiągnięciom.