Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 5 listopada 2019, 14:22

autor: Bebop

Krótszy czas pracy jest lepszy dla wszystkich - eksperyment Microsoft Japan

Japoński oddział firmy Microsoft przeprowadził eksperyment ze skróceniem czasu pracy do czterech dni w tygodniu. Dzięki temu nie tylko zmniejszyło się zużycie prądu, ale poprawie uległy też zadowolenie kadry oraz jej produktywność.

Przeszło 92% pracowników Microsoft Japan ucieszyło się ze skrócenia czasu pracy. - Krótszy czas pracy jest lepszy dla wszystkich - eksperyment Microsoft Japan - wiadomość - 2019-11-05
Przeszło 92% pracowników Microsoft Japan ucieszyło się ze skrócenia czasu pracy.

W sierpniu tego roku japoński oddział firmy Microsoft testował projekt o nazwie Work-Life Choice Challenge Summer 2019. Jego założeniem było wydłużenie weekendów o jeden dzień przy zachowaniu standardowego wynagrodzenia. Skrócenie czasu pracy do czterech dni spotkało się z dużym zadowoleniem pracowników oraz zwiększeniem ich produktywności.

W projekcie udział wzięli wszyscy pracownicy Microsoft Japan, czyli 2300 osób. W ramach eksperymentu nalegano na skrócenie czasu spotkań do 30 minut, a także na częstsze korzystanie z konwersacji internetowych. W porównaniu do tego samego okresu z 2018 roku zmniejszeniu uległo zużycie prądu (o 23%) oraz papieru do drukarek (59%), za to aż o 40% podskoczyła produktywność pracowników. Uczestnicy projektu byli nie tylko bardziej wypoczęci i zrelaksowani, ale też rzadziej o 25% decydowali się na przerwy.

Chcę, by pracownicy myśleli i sprawdzali, jak mogą osiągnąć te same rezultaty w czasie krótszym o 20% - powiedział CEO Microsoft Japan, Takuya Hirano.

Oczywiście był to jedynie eksperyment, jednak rezultat z pewnością wzbudza zainteresowanie i może wpłynąć na przyszłe działania Microsoftu. Tym bardziej, że projekt testowano w Japonii - kraju znanym z pracowitości, a nawet pracoholizmu.

To jednak nie pierwsza inicjatywa tego typu na świecie. The Guardian przypomina m.in. o firmie Perpetual Guardian, która w 2018 roku na dwa miesiące wprowadziła czterodniowy tydzień pracy. Dzięki temu pracownicy byli bardziej skupieni, a ich poziom stresu spadł o 7%. Eksperyment przeprowadzono z udziałem naukowców. Wyniki były na tyle pozytywne, że właściciel firmy Andrew Barnes postanowił omówić z zarządem możliwość wprowadzenia zmian na stałe.

  1. Microsoft - oficjalna strona internetowa