futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 10 lipca 2024, 14:10

Kontroler do Nintendo PlayStation trafi na aukcję. To może być ostatni znany egzemplarz od legendarnego prototypu

Niespodziewanie pojawiła się aukcja na jeden z kontrolerów do legendarnego prototypu konsoli Nintendo PlayStation. To prawdopodobnie jeden z ostatnich egzemplarzy pada do urządzenia, które nigdy nie trafiło do sklepów.

Źródło fot. Waldemar; Unsplash.com; 2019
i

W dniach 22-24 sierpnia będzie miała miejsce aukcja kontrolera do Nintendo PlayStation, czyli prototypu konsoli, który miał powstać we współpracy pomiędzy Nintendo i Sony. Prototyp gamepada może być jednym z ostatnich istniejących, ponieważ, jak możemy dowiedzieć się z opisu aukcji, prawie wszystkie z 200 powstałych egzemplarzy zostało już dawno zniszczonych.

Ostatni znany kontroler do Nintendo PlayStation trafi na aukcję

Produkcja konsol wiąże się z powstawaniem prototypów, które ostatecznie zostają wyrzucone do kosza. Żaden inny jednak nie obrósł takim kultem, jak Nintendo PlayStation, ponieważ z porażki współpracy Nintendo i Sony powstała później jedna z najważniejszych konsol wszystkich generacji. Z nieudanej kooperacji pozostał prawdopodobnie jeden prototyp konsoli, który w 2020 roku został sprzedany za 360 tysięcy dolarów.

Źródło: Heritage Auctions - Kontroler do Nintendo PlayStation trafi na aukcję. To może być ostatni znany egzemplarz od legendarnego prototypu - wiadomość - 2024-07-10
Źródło: Heritage Auctions

Wtedy w zestawie znalazł się jeden kontroler, natomiast drugi trafi do sprzedaży w sierpniu tego roku. Tym razem jednak bez konsoli i w opisie licytacji przekazano, że nie wiadomo, czy gamepad w ogóle jest sprawny, ponieważ twórcy aukcji nie byli w stanie go przetestować. Heritage Auctions nie zdradziło również, w jaki sposób weszło w posiadanie kontrolera.

Po wyglądzie gamepada możemy stwierdzić, że prace Sony nad urządzeniem dla Nintendo były dalekie od zakończenia. Kontroler wyglądem przypomina ten od SNES-a i wyróżnia go jedynie kolorystyka oraz napis Sony PlayStation na froncie. Urządzenie posiada dużą wartość kolekcjonerską, bo nie wiadomo, czy gdzieś jeszcze są inne nieodkryte kontrolery do Nintendo PlayStation.

Niewielki przedmiot prawdopodobnie nie zostanie sprzedany za tak sporą sumę pieniędzy, co prototyp całej konsoli, ale możemy spodziewać się dużej kwoty. W końcu mamy do czynienia z fragment ważnej części rozwoju gamingu i urządzenia, które miało być pomostem pomiędzy grami na kartridże i płyty CD.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

więcej