Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 maja 2016, 13:05

Kompatybilność wsteczna Xbox One obsłuży gry na kilku płytach

Firma Microsoft ogłosiła, że konsola Xbox One w ramach kompatybilności wstecznej będzie obsługiwała także tytuły, które zostały wydane na kilku płytach. Pierwszą taką grą jest dostępny już Deus Ex: Bunt Ludzkości - Director's Cut.

Gry wydane na kilku płytach nie są już przeszkodą dla wstecznej kompatybilności konsoli Xbox One. - Kompatybilność wsteczna Xbox One obsłuży gry na kilku płytach - wiadomość - 2016-05-15
Gry wydane na kilku płytach nie są już przeszkodą dla wstecznej kompatybilności konsoli Xbox One.

Konsola Xbox One w ramach kompatybilności wstecznej obsłuży także programy, które zajmują więcej niż jedną płytę. Informację potwierdził w serwisie Reddit Larry Hryb – znany także jako Major Nelson – dyrektor programowania odpowiedzialny za usługę Xbox Live. Zajmuje się on także informowaniem społeczności o wewnętrznej działalności zespołu odpowiedzialnego na konsolę Xbox. Jak napisał:

Mogę potwierdzić, że zespół odpowiedzialny za kompatybilność wsteczną znalazł sposób na obsługę danych na wielu płytach. Możecie podziękować inżynierom z działu kompatybilności wstecznej.

Pierwszym tytułem wydanym na więcej niż jednym krążku obsługiwanym przez konsolę Xbox One jest gra Deus Ex: Bunt Ludzkości – Director's Cut. Obecnie lista tytułów dostępnych w ramach kompatybilności wstecznej liczy ponad sto pozycji. Znajdują się na niej takie produkcje jak Borderlands, Fallout 3, Torchlight czy wcześniejsze odsłony serii Gears of War. Obsługa gier wydanych na kilku płytach pozwoli rozszerzyć ją o kolejne marki. Część społeczności spodziewa się dodania w najbliższym czasie nowszych części Mass Effect, Max Payne 3, L.A. Noire czy Red Dead Redemption, który przechodzi obecnie testy kompatybilności. Niektórzy narzekają jednak, że gry z poprzedniej generacji na nowym sprzęcie mają czasami problemy z wydajnością.

Kompatybilność wsteczna wygląda nieco inaczej w przypadku konsol Xbox One i PlayStation 4. Urządzenie firmy Microsoft pozwala na emulację sprzętową starszej wersji, co umożliwia korzystanie z fizycznych płyt z danymi. Jeżeli posiadamy pudełkowe wydanie, wystarczy włożyć płytę z produkcją do napędu i poczekać na jej ściągniecie z sieci oraz zainstalowanie na dysku twardym. W przypadku edycji zakupionej w dystrybucji cyfrowej powinna być ona dostępna w naszej bibliotece gier. Z kolei Sony oferuje usługę PlayStation Now, dzięki czemu gracze mogą ściągnąć wybrane tytuły, nie ma jednak mowy o obsłudze dysków przeznaczonych dla PlayStation 3.