Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 marca 2022, 10:45

IDEA zamiast IKEA w Rosji? Taki sklep jest już w Escape from Tarkov

Czy twórcy EfT przewidzieli przyszłość? Ich żart w grze może stać się rzeczywistością w Rosji, jeśli sklepy IKEA zmienią się w IDEA.

Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała masowe wycofywanie się zachodnich firm i producentów z rosyjskiego rynku. Władze, próbując ratować gospodarkę, zapowiadają przejmowanie majątków oraz marek, aby po małych przeróbkach zapewnić ciągłość pracy danego sklepu. Jak podają tamtejsze źródła, ostatnio pojawił się pomysł, by podszyć się pod szwedzką markę producenta mebli IKEA, zmieniając ją na IDEA.

Wpadł na niego właściciel studia Loxorta-Service. Konstantin Kukkojew, który wytoczył szwedzkiej marce proces o bezprawne zamknięcie sklepów. W tym momencie nasuwa się pytanie, czy to oczywiste w wielu językach skojarzenie słów, czy też Kukkojew, który złożył już wniosek o rejestrację loga „IDEA”, jest fanem gry Escape from Tarkov? Już kilka lat temu w grze pojawiła się bowiem mapa o nazwie Interchange, której centralnym obiektem jest splądrowane centrum handlowe. Jednym ze znajdujących się w nim marketów jest właśnie IKEA przerobiona na IDEA!

IDEA zamiast IKEA w Rosji? Taki sklep jest już w Escape From Tarkov - ilustracja #1
Wnętrze IDEI w Escape from Tarkov przypomina raczej sklepy w Ukrainie, a nie w Rosji.

Autorzy ze studia Battlestate Games zawarli zresztą mnóstwo takich nawiązań do prawdziwych marek i produktów, począwszy od popularnych batonów czekoladowych, przez buty, telefony, a skończywszy na wielkich sklepach. We wzorowanej na prawdziwym centrum handlowym MEGA Dybenko w St. Petersburgu lokacji znalazły się jeszcze markety OLI (OBI) i Goshan (Auchan).

IDEA zamiast IKEA w Rosji? Taki sklep jest już w Escape From Tarkov - ilustracja #2
Parodiowanie znanych marek i produktów to motyw przewijający się w całej grze Escape from Tarkov.

Póki co wniosek o zarejestrowanie marki to pierwszy etap pomysłu na założenie sieci sklepów IDEA w Rosji. Nie wiadomo, czy całe przedsięwzięcie w ogóle dojdzie do skutku. Czas analizowania takiej sprawy wynosi obecnie około cztery miesiące Szwedzi na razie nie komentują tej sytuacji. A twórcy Escape from Tarkov zapewne nie zdawali sobie sprawy, w jakich ponurych okolicznościach rzeczywistość zwiąże się z ich humorem i fantazją.