filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 14 lipca 2022, 17:35

W centrum House of the Dragon znajdą się dwie bohaterki

House of the Dragon będzie opowieścią o latach świetności Westeros za panowania Targaryenów oraz o początkach końca tego okresu. W samym centrum wydarzeń znajdą się postacie, których decyzje ukształtują przyszły obraz krainy.

Źródło: YouTube / HBO Max

Nowy serial HBO, House of the Dragon, bazowany jest na książce George’a R. R. Martina, Fire and Blood, której akcja rozgrywa się 200 lat przed wydarzeniami znanymi z Pieśni lodu i ognia. Dzięki temu na ekranie będziemy mogli zobaczyć, jakie wydarzenia doprowadziły do tak zwanego „Tańca smoków”.

Tym razem jednym z centralnych punktów historii ma być relacja pomiędzy Rhaenyrą Targaryen a Alicentą Hightower – ich przyjaźń oraz późniejszy rozpad spowodowany własnymi ambicjami. Jak donosi portal Entertainment Weekly w swoim obszernym tekście (w którym znajdują się również ekskluzywne zdjęcia), to umniejszana rola kobiety w Grze o tron była jednym z głównych punktów, które nie podobały się fanom serialu. House of the Dragon ma to zmienić i tym razem postawić większy nacisk na nie.

Przy okazji – tutaj znajdziecie materiał na temat innej, nadchodzącej produkcji fantasy, Władcy Pierścieni: Pierścieni Władzy, z którego dowiecie się więcej na temat Numenoru.

Silne kobiety w centrum House of the Dragon

Na samym środku tego centrum znajduje się wspomniana wcześniej Rhaenyra Targaryen. Księżniczka źle odnajduje się w życiu dworskim i preferuje jazdę na smokach, które rządzą na niebie w tym okresie, a także służy jako podczaszy swojemu ojcu, królowi Viserysowi I Targaryenowi. To również ona jest wybrana przez niego na następczynię tronu, co nie podoba się wszystkim w królestwie. Milly Alcock, odtwórczyni roli młodej Rhaenyry Targaryen, tak opisuje bohaterkę, porównując ją do Aryi Stark:

Ona interesuję się historią i słynnymi jeźdźcami smoków, zwłaszcza żeńskimi. One obie [Arya i Rhaenyra] nie zachowują się tak, jak inni tego oczekują. Obie mają buntownicze oraz zuchwałe dusze i uważam, że to dlatego tak wiele osób je lubi.

Drugą ważną postacią ma być Alicenta Hightower. Starsza od Rhaenyry, większość życia spędziła zamknięta w złotej klatce królewskiego dworu, gdzie jej ojciec piastował funkcję królewskiego namiestnika i to właśnie konflikt jej syna, Aegona, i byłej przyjaciółki, Rhaenyry, został nazwany „Tańcem smoków”. Możemy spodziewać się dokładniejszego przedstawienia jej postaci, ponieważ według Emily Carey, grającej jej młodszą wersję, jest ona w książce niezrozumiana.

Następczyni tronu doradzać będzie Rhaenys Targaryen (Eve Best). To jej w przeszłości odmówiono prawa do tronu wyłącznie ze względu na płeć i ostrzega młodą kobietę, że mężczyźni prędzej wszystko spalą, niż pozwolą zasiąść kobiecie na tronie. Rhaenys jest osobą świetnie odnajdującą się w polityce i umiejętnie lawirującą pomiędzy dworskimi intrygami. Sama również ma duszę wojowniczki, posiadając najlepsze umiejętności w ujeżdżaniu smoków.

Sami twórcy mają nadzieję, że serial będzie potraktowany jako coś uzupełniającego dzieło Martina i rzucającego nowe światło na znane wydarzenia, które będą eksplorowane od innej strony.

HBO Max kupisz tutaj

Koniec spokojnych rządów króla Viserysa

Viserys I spędził na tronie ponad 20 lat, a serial skupi się na ostatnim okresie jego rządów. Pokój i dobrobyt są dla niego najważniejsze. Jak mówi odtwórca roli, Paddy Considine, chce on oddać tragizm tej postaci. Jest on dobrym człowiekiem, ale jednocześnie złym królem, ponieważ stara się wszystkich zadowolić, co nie jest możliwe. Z drugiej jednak strony chce on być zapamiętany przez przyszłe pokolenia, ale to o tyranach i wojownikach mówi się najwięcej.

Takim królem prawdopodobnie byłby jego młodszy brat – Daemon Targar, będący najlepszym wojownikiem swoich czasów. O jego rządy martwił się ojciec Alicenty, Otto Hightower, i to on przekonywał króla, żeby mianował jako następczynię córkę Rhaenyrę, a nie brata. Sam Daemon wydaje się nie mieć wielkich ambicji dotyczących tronu i według Matta Smitha, wcielającego się w rolę Daemona, tutaj chodzi wyłącznie o relacje z jego bratem i to, jak one się układają, ma główny wpływ na decyzje wojowniczego księcia.

Nie tylko Targaryenowie posiadają karty w królewskiej rozgrywce. Świetnym tego przykładem jest lord Corlys Velaryon, który posiada największą flotę w całym Westeros. Jest ona na tyle duża, że król musi liczyć się z Velaryonem, ponieważ nawet smoki nie zastąpią okrętów morskich. To daje lordowi pewność siebie, ponieważ wie, że jest on potrzebny i rozgrywa tym własną grę. Mówi o tym Steve Toussaint, odgrywający rolę lorda Corlysa:

On wie, że ma władzę i wie, że król go potrzebuje. Jest również nieustraszony, a do tego bogaty. Uwielbia chwalić się przed innymi swoim przepychem, ale jako aktor trzeba znaleźć sposób, aby uczynić to bardziej ludzkim.

House of the Dragon jest nowym rozdziałem w serialowej historii Westeros i pozwoli zobaczyć wydarzenia, które stworzyły podłoże do tragicznych wydarzeń znanych z Pieśni lodu i ognia. Wygląda też na to, że ta produkcja o wiele bardziej skupi się na relacjach pomiędzy postaciami, niż poprzednie dzieło HBO.

Przypomnijmy, że premiera serialu na HBO Max zaplanowana jest na 21 sierpnia 2022 roku. Prequel będzie składać się z 10 odcinków. Według George’a R. R. Martina produkcja nada głębi postaciom, którym jej brakowało w książce. Pisarz ma nadzieję, że obsada zostanie pokochana przez widzów tak samo, jak ta z Gry o tron.

Zbigniew Woźnicki

Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

więcej