Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 listopada 2015, 18:47

autor: Piotr "Pirlond" Bicki

Halo 5: Guardians największą premierą w historii cyklu

Od dawna wiadomo było, że Halo 5: Guardians będzie jedną z największych tegorocznych premier na Xboksie One. Okazuje się jednak, że „piątka”, która ukazała się w ubiegłym tygodniu, zaliczyła najlepszy debiut w historii cyklu i na razie jest najszybciej sprzedającą się odsłoną serii.

Halo 5: Guardians i związane z nim produkty wygenerowały 400 milionów dolarów. - Halo 5: Guardians największą premierą w historii cyklu - wiadomość - 2015-11-04
Halo 5: Guardians i związane z nim produkty wygenerowały 400 milionów dolarów.

Od wydania Halo 5: Guardians minął nieco ponad tydzień – gra ukazała się (także w naszym kraju) w ubiegły wtorek, 27 października. Teraz przedstawiciele Microsoftu podzielili się pierwszymi informacjami dotyczącymi wyników sprzedaży tytułu. Nie podano jednak konkretnych danych liczbowych, ale ujawniono, że produkcja zanotowała najlepszy debiut w historii cyklu (była też największą premierą w cyfrowym sklepie Xbox Store). To nie wszystko, bo w chwili obecnej jest też najszybciej sprzedającą się częścią serii. Dotychczas cała marka przyniosła gigantowi z Redmond w sumie 5 miliardów dolarów, przy czym sama „piątka” ponad 400 milionów dolarów. Jest tylko jedno „ale” – tym razem koncern uwzględnił nie tylko przychody wygenerowane przez samą strzelankę, ale też powiązany z nią sprzęt (czyli wszystkie limitowane edycje Xboksów One, padów itd.).

Trudno jest więc na razie porównywać wyniki osiągnięte przez Halo 5: Guardians z rezultatami czwartej odsłony cyklu. Ta w analogicznym okresie zdołała „zarobić” łącznie 300 milionów dolarów (220 milionów w ciągu doby od premiery). Niewykluczone więc, że tak naprawdę sprzedaż piątej części przygód Master Chiefa mogła być niższa niż w przypadku „czwórki”.

Internetowa transmisja z imprezy premierowej Halo 5: Guardians traf do Księgi Rekordów Guinnessa. - Halo 5: Guardians największą premierą w historii cyklu - wiadomość - 2015-11-04
Internetowa transmisja z imprezy premierowej Halo 5: Guardians traf do Księgi Rekordów Guinnessa.

Przedstawiciele Microsoftu pochwalili się też, że produkcja w minionym tygodniu produkcja była najchętniej granym tytułem na Xboksie One, a także najpopularniejszą grą sieciową w usłudze Xbox Live. W sumie na rozgrywce w Halo 5: Guardians gracze spędzili 21 milionów godzin, z czego 12 milionów przeznaczyli na zabawę w kampanii fabularnej, a 9 milionów na multiplayer. Wygląda też na to, że wiele osób chętnie korzysta z wprowadzonego w „piątce” systemu rekwizycji, w ramach którego można znaleźć (lub kupić za prawdziwe pieniądze) paczki zawierające karty z dodatkowym ekwipunkiem, uzbrojeniem i zdolnościami specjalnymi przydatnymi na polu bitwy. Do tej pory zgromadzono 45 milionów zestawów REQ oraz 568 milionów kartoników.

I jeszcze ciekawostka – Halo 5: Guardians trafi do Księgi Rekordów Guinnessa. A konkretnie: transmitowana na żywo w internecie impreza z okazji premiery gry, która była najchętniej oglądanym tego typu materiałem w sieci na świecie. Jednocześnie obserwowało ją ponad 330 tysięcy widzów (dodatkowe nagrania związane z wydarzeniem wyświetlono dotychczas 5,5 miliona razy).

Halo 5: Guardians to kolejna odsłona flagowej dla platform Microsoftu serii strzelanek. Jest to przy tym pierwsza część, która została stworzona od podstaw z myślą o Xboksie One. Gracze ponownie wcielają się w niej w Master Chiefa – głównego bohatera cyklu. Tym razem nie jest on jednak jedynym protagonistą, bo w większości misji można pokierować także Jamesonem Lockiem – Spartaninem znanym z serialu internetowego Halo: Nightfall.