Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 marca 2020, 09:54

autor: Adrian Werner

Half-Life Alyx – 3 gameplaye ukazują odmienne systemy ruchu

Do sieci trafił zestaw gameplayów z Half-Life: Alyx. Prezentują one różne fragmenty kampanii oraz pokazują w akcji alternatywne systemy poruszania się zawarte w najnowszej grze studia Valve.

Half-Life Alyx – 3 gameplaye ukazują odmienne systemy ruchu - ilustracja #1
Do uniwersum Half-Life powrócimy za trzy tygodnie.
Systemy ruchu zawarte w grze:
  1. Blink: teleportacja.
  2. Shift: ruch z prostą animacją ukazującą drogę do wskazanej lokacji.
  3. Continuous: płynny ruch w oparciu o położenie głowy lub ręki gracza (do wyboru).

Studio Valve wypuściło trzy nowe gameplaye z Half-Life: Alyx, czyli nowej odsłony klasycznej serii opracowanej wyłącznie z myślą o technologii VR. Filmiki dają dobre pojęcie o tym, co zaoferuje produkcja pod względem rozgrywki.

Szczególnie ciekawym aspektem tych materiałów jest to, że każdy z nich ukazuje inny mechanizm poruszania się. W pierwszym przypomina on teleportowanie się na krótkie dystanse. Jest to mało realistyczne rozwiązanie, ale dobrze sprawdza się w akcji nawet w przypadku osób, u których wirtualna rzeczywistość wywołuje zawroty głowy. Z tego powodu jest to często wykorzystywana metoda przez twórców specjalizujących się w VR.

Drugi gameplay pokazuje płynny system poruszania się, w stylu tych z klasycznych gier FPS. Trzeci można opisać jako hybrydę dwóch poprzednich rozwiązań. W nim gracz będzie wskazywał gdzie ma się udać jego postać, ale dotarcie na miejsce zostanie ukazane w formie animacji, a nie błyskawicznej teleportacji.

Wszystkie trzy filmiki ukazują również odmienne fragmenty kampanii, więc warto obejrzeć każdy z nich, nawet jeśli nie interesują Was różnice w mechanikach ruchu. Gameplaye pokazują m.in. walkę, imponujący system interakcji z otoczeniem oraz rozwiązywanie zagadek. Odrębny materiał z rozgrywką został udostępniony przez serwis IGN i stanowi on bardziej rozbudowaną wersję sekcji pokazanej w pierwszym filmiku Valve. Dodatkowo pozwala on zobaczyć przełączanie między różnymi systemami poruszania się.

Przypomnijmy, że Half-Life: Alyx zmierza wyłącznie na pecety. Gra będzie wymagała posiadania gogli VR i wspierane będą urządzenia Valve Index, HTC Vive oraz Oculus Rift. Premiera zaplanowana została na 23 marca tego roku.

Half-Life: Alyx nie zaoferuje polskiej wersji językowej. Warto dodać, że na razie twórcy udostępnili wyłącznie minimalne wymagania sprzętowe, więc nadal nie wiemy, jaki pecet będzie potrzebny, aby wycisnąć z gry wszystko, co ma do zaoferowania.

  1. Oficjalna strona gry