Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 października 2021, 10:22

GTA Trilogy Definitive Edition - fani podejrzewają ocenzurowanie gier po analizie zwiastuna

Fani serii GTA zauważyli w zwiastunie Grand Theft Auto: The Trilogy - The Definitive Edition usunęcie kontrowersyjnego symbolu z koszulki jednej z postaci. Ponadto w sieci pojawił się ciekawy filmik porównujący odświeżone wersje gier z pierwowzorami.

W SKRÓCIE:
  1. fani zauważyli, że w zwiastunie GTA: The Trilogy - The Definitive Edition usunięto flagę Konfederacji z koszulek jednego z bohaterów;
  2. do sieci trafił filmik oferujący porównanie graficzne między odświeżonymi wersjami trylogii a pierwowzorami.

Kilka dni temu ukazał się pierwszy zwiastun Grand Theft Auto: The Trilogy - The Definitive Edition. Fani od razu zaczęli go dokładnie analizować i odkryli elementy sugerujące, że odświeżone wersje gier wchodzących w skład zestawu mogły zostać częściowo ocenzurowane względem pierwowzorów.

Użytkownik serwisu Reddit o ksywce Chazza354 zwrócił uwagę na fakt, że Phil Cassidy nie nosi już koszulki z tzw. flagą Konfederacji – w zwiastunie została ona zastąpiona symbolem z czaszką. Niektórzy fani podnoszą argument, że jest możliwe, iż studio Rockstar Games dokonało tej zmiany tylko na potrzeby trailera, a w grach ubiór bohatera pozostanie taki sam jak w pierwowzorach. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, bo gdyby autorzy chcieli uniknąć kontrowersji tylko w zwiastunie, to po prostu nie pokazaliby w nim tej postaci.

GTA Trilogy Definitive Edition - fani podejrzewają ocenzurowanie gier po analizie zwiastuna - ilustracja #1

Zmiana koszulki nie jest specjalnym zaskoczeniem. Odbiór flagi Konfederacji w USA jest obecnie nieporównywalnie gorszy niż wtedy, kiedy wydawano Grand Theft Auto III oraz GTA: Vice City. Charakterystyczny krzyż został m.in. usunięty z flag stanowych Georgii oraz Missisipi, a eksponowanie go publicznie jest dzisiaj postrzegane jako przejaw rasizmu. W zeszłym roku w serii Forza również zakazano używania tego symbolu w ozdobach aut tworzonych przez graczy.

Powstaje pytanie, czy jest to jedyna zmiana tego typu w GTA: The Trilogy - The Definitive Edition, czy też autorzy usunęli również inne kontrowersyjne elementy – czego obawiają się niektórzy fani, w tym Chazza354. Tego dowiemy się najpewniej dopiero po premierze.

Pozostając w temacie Grand Theft Auto: The Trilogy - The Definitive Edition, warto wspomnieć o ciekawym materiale kanału ENXGMA, który oferuje porównanie graficzne między odświeżonymi wersjami trylogii a pierwowzorami.

Twórcy tego filmiku wykonali kawał dobrej roboty, zestawiając sceny z trailera z ich wersjami ze starych gier. Do tego dokładnie przeanalizowano i pokazano ulepszenia, jakie oferuje GTA: The Trilogy - The Definitive Edition w tych sekwencjach. Dzięki temu możemy dokładniej przyjrzeć się m.in. poprawionym teksturom, upiększonemu oświetleniu oraz mocno odmiennym modelom postaci, które prezentują się bardziej kreskówkowo niż pierwowzory.

Przypomnijmy, że Grand Theft Auto: The Trilogy - The Definitive Edition zmierza wstępnie na PC, Xboksa One, PlayStation 4 i 5, Xboksa Series X/S oraz Nintendo Switch. Wersje cyfrowe ukażą się 11 listopada. Z kolei 7 grudnia zadebiutuje wydanie pudełkowe, ale dostępne ono będzie tylko na konsolach. Natomiast na przyszły rok zaplanowano premierę na systemach iOS i Android.

  1. Oficjalna strona internetowa Rockstar Games