Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 lutego 2023, 21:18

Kryzys w GTA 5 zażegnany? Rockstar usuwa groźny exploit

Nowy patch do Grand Theft Auto V usunął lukę, która pozwalała hakerom na zdalne modyfikowanie kont graczy (lub nawet ich komputerów) w module Online.

Źródło fot. Rockstar Games.
i

Wygląda na to, że modły pecetowych fanów Grand Theft Auto Online zostały wysłuchane. Pecetowe GTA V otrzymało aktualizację bezpieczeństwa, która usuwa groźny exploit. Patch 1.66 wymaga pobrania 350 MB danych.

Tydzień temu donosiliśmy o groźnej luce w sieciowym module piątego Grand Theft Auto. Według pierwszych informacji umożliwiała ona zdalne modyfikowanie statystyk na kontach GTAO. W praktyce pozwalało to na ich blokowanie, uszkadzanie lub nawet kasowanie. Podejrzewano, że exploit otwiera także furtkę do dokonywania zmian na komputerze użytkownika.

Dzisiejszy patch miał całkowicie usunąć tę lukę, co potwierdził Tez2 (informator specjalizujący się w doniesieniach na temat gier firmy Rockstar Games) w wątku na stronie GTAForums. Przy okazji twórcy zaimplementowali nowy „protokół danych”, który poprawił bezpieczeństwo sieciowych sesji w Grand Theft Auto Online, oraz (po raz kolejny) wprowadzili „ogólne poprawki stabilności”.

Wyeliminowanie niebezpiecznej luki pozwala odetchnąć graczom z ulgą, ale nie rozwiązuje wszystkich problemów pecetowego Grand Theft Auto Online. Cheaterzy nadal mają używanie w grze po niefortunnej aktualizacji z października, która miała usunąć prawie cały system odpowiadający za wykrywanie oszustów.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej