Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 15 kwietnia 2019, 19:58

autor: Entelarmer

Gra o tron – George R.R. Martin o różnicach w zakończeniu serialu i książek

George R.R. Martin poruszył kwestię różnic pomiędzy zakończeniami Gry o tron oraz Pieśni lodu i ognia. Zdaniem pisarza serial może znacząco odbiec od kanonu książek, niemniej w obu przypadkach możemy spodziewać się podobnego zwieńczenia historii z krainy Westeros.

Twórca Westeros nie wierzy, by zakończenie serialowej adaptacji w pełni pokrywało się z jego wizją. -  Gra o tron – George R.R. Martin o różnicach w zakończeniu serialu i książek  - wiadomość - 2019-04-16
Twórca Westeros nie wierzy, by zakończenie serialowej adaptacji w pełni pokrywało się z jego wizją.

Fani Gry o tron mogą już cieszyć się pierwszym odcinkiem ósmego sezonu tego arcypopularnego serialu. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o książkowym pierwowzorze, bo zapowiedzianych lata temu Wichrów zimy wciąż ani widu, ani słychu, nie mówiąc nawet o Śnie o wiośnie – mowa o tomach, które mają zakończyć historię Pieśni lodu i ognia. Jednak nie przeszkadza to fanom w spekulowaniu, jak bardzo będą się różnić zakończenia serialu oraz książek. Kwestię tę poruszyły ekipa kanału 60 Minutes oraz serwis Rolling Stone w ostatnich rozmowach z Georgem R.R. Martinem. W odpowiedzi autor stwierdził, że serial potrzebowałby kolejne pięć sezonów, by był całkowicie zgodny z kanonem książek.

Nie znaczy to, że historia serialowej Gry o tron doczeka się zupełnie odmiennego zwieńczenia od Pieśni lodu i ognia. Martin wielokrotnie dyskutował z twórcami serialu w swoim domu w Santa Fe. Większość z tych rozmów odbyła się lata temu, ale autor zdaje się sugerować, że nie zmienił planowanego zakończenia książek. Różnice między produkcją HBO a dziełami Martina mogą być istotne, ale według niego raczej będą sprowadzać się do losów postaci drugoplanowych. Krótko mówiąc, Pieśń lodu i ognia oraz Gra o tron najpewniej zakończą się w podobny, lecz nieidentyczny sposób. Pisarz przewiduje, że wywoła to gorące dyskusje w sieci, lecz wcale go to nie martwi:

Jestem pewien, że będą dyskusje na ten temat. Myślę, że wielu ludzi stwierdzi: „zakończenie Dana i Dave'a [Davida Benioffa oraz Daniela Weissa, showrunnerów Gry o tron – przyp. autora] jest lepsze od tego, które stworzył George, dobrze, że to zmienili”. Niemniej będą też tacy, którzy powiedzą: „nie, Dan i Dave pokpili sprawę, zakończenie George'a jest lepsze” i wszyscy będą kłócić się o to w Internecie. Będzie debata na ten temat, i dobrze. Najgorszą rzeczą dla jakiegokolwiek dzieła sztuki, filmu czy nie, jest zignorowanie go.

Choć Gra o tron niewątpliwie dobiega końca, na finał książkowego pierwowzoru jeszcze poczekamy. -  Gra o tron – George R.R. Martin o różnicach w zakończeniu serialu i książek  - wiadomość - 2019-04-16
Choć Gra o tron niewątpliwie dobiega końca, na finał książkowego pierwowzoru jeszcze poczekamy.

Ostatni sezon Gry o tron zamknie się w sześciu odcinkach, przy czym cztery ostatnie będą znacznie dłuższe niż zwykle i potrwają około 78-82 minut. Natomiast wciąż nie znamy daty premiery Wichrów zimy, aczkolwiek ostatnie doniesienia sugerowały, że na następny tom Pieśni lodu i ognia przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.