Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 listopada 2012, 15:00

autor: Łukasz "luckie" Szliselman

Gra DayZ pojawi się w grudniu

Samodzielne DayZ wydane zostanie w grudniu 2012 roku – tak twierdzi jeden z adminów oficjalnego forum popularnego moda do ArmA II. Gra zostanie wydana jako płatna wersja alfa, a kupujący otrzymają w przyszłości wszystkie kolejne aktualizacje.

Majowie nie pomylili się co do jednego – w grudniu 2012 faktycznie nadejdzie apokalipsa… zombie - Gra DayZ pojawi się w grudniu - wiadomość - 2012-11-19
Majowie nie pomylili się co do jednego – w grudniu 2012 faktycznie nadejdzie apokalipsa… zombie

Wszystko wskazuje na to, że pełnoprawna gra DayZ ukaże się jeszcze w tym roku. Na oficjalnym forum moda o tym samym tytule, w wątku poświęconym samodzielnemu DayZ potwierdzono, że wersja alfa udostępniona zostanie w grudniu. Brak dokładnej daty wynika z tego, że prace nad DayZ cały czas trwają, a twórcy nie wykluczają wprowadzenia ewentualnych poprawek tuż przed premierą produkcji. Informacje te wydają się być wiarygodne, choć studio Bohemia Interactive nie wypowiedziało się na ten temat. Przy okazji serwis TopOfTheGames opublikował trzy nowe screeny z gry:

Screen #1 z gry DayZ (źródło: TopOfTheGames) - Gra DayZ pojawi się w grudniu - wiadomość - 2012-11-19
Screen #1 z gry DayZ (źródło: TopOfTheGames)
Screen #2 z gry DayZ (źródło: TopOfTheGames) - Gra DayZ pojawi się w grudniu - wiadomość - 2012-11-19
Screen #2 z gry DayZ (źródło: TopOfTheGames)
Screen #3 z gry DayZ (źródło: TopOfTheGames) - Gra DayZ pojawi się w grudniu - wiadomość - 2012-11-19
Screen #3 z gry DayZ (źródło: TopOfTheGames)

DayZ będzie oparte na modelu płatności zastosowanym w Minecrafcie. Wraz z dniem premiery możliwe stanie się nabycie gry w wersji alfa (prawdopodobnie za cenę 15 dolarów), co zagwarantuje dostęp do wszystkich kolejnych aktualizacji (w tym oczywiście do wersji 1.0) bez dodatkowych kosztów.

Swoją drogą ciekawym terminem wydania gry byłby 21 grudnia. Apokalipsa zombie w dniu rzekomego końca świata (a przy okazji tuż przed świętami) mogłaby okazać się wydawniczym strzałem w dziesiątkę.

DayZ pojawiło się po raz pierwszy jako darmowy mod do gry Arma II. Modyfikacja wrzuca graczy do świata opanowanego przez zombie, w którym za wszelką cenę starają się przeżyć. Przetrwanie jest kluczowym elementem rozgrywki – w wypadku śmierci tracimy wszystkie zdobyte przedmioty i zmuszeni jesteśmy zaczynać od zera, przy czym zagrożenie stanowią nie tylko żywe trupy, ale także inni gracze. Mod zdobył do tej pory ponad milion fanów.

Wydaniem samodzielnej wersji DayZ zajmuje się studio Bohemia Interactive, a przy pracy nad grą bierze udział autor moda – Dean „Rocket” Hall. Dzięki wsparciu ze strony twórców Army i wykorzystaniu ulepszonej wersji silnika napędzającego ArmA II możliwe stało się wprowadzenie wielu usprawnień względem pierwotnego DayZ – m.in. zróżnicowanych rodzajów zombie, nowego systemu pogodowego oraz zmodyfikowanej mapy osadzonej w postapokaliptycznej Czarnorusi. Gra wydana zostanie wyłącznie na PC.