Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 12 lutego 2015, 13:27

autor: Piotr "Pirlond" Bicki

Gothic II wykorzysta biblioteki DirectX 11? Powstaje odpowiedni mod

Gothic II działający w oparciu o DirectX 11? To możliwe – jeden z fanów pracuje nad modem, dzięki któremu ta kultowa gra będzie mogła skorzystać z dobrodziejstw najnowszych bibliotek Microsoftu. Twórca modyfikacji udostępnił jej wczesną wersję, a także prezentujący ją materiał wideo.

Direct3D11 jest fanowskim projektem stworzonym przez jednego z graczy, który ukrywa się pod pseudonimem Degenerated. Modder tłumaczy, że jego celem jest ulepszenie technicznej strony Gothica II poprzez dodanie do niego obsługi bibliotek DirectX 11. Dzięki temu gra wykorzystywać będzie najnowsze bajery graficzne pokroju cieni generowanych w czasie rzeczywistym czy ambient occlusion. Poprawiona zostanie jednak nie tylko oprawa wizualna, ale także ogólna stabilność produkcji – nie powinno już być więc większych kłopotów z uruchamianiem tytułu na współczesnych komputerach działających pod kontrolą nowszych systemów operacyjnych, w tym na przykład na Windowsie 8.1. W planach jest także usprawnienie pierwszej części Gothica, ale na razie Degenerated koncentruje się na wspomnianej „dwójce”.

Mod znajduje się na razie w fazie alfa i jeszcze wiele jego funkcji nie działa poprawnie lub nie jest po prostu gotowych. Już teraz jednak znacząco poprawia wygląd Gothica II – na opublikowanym materiale wideo (dostępnym powyżej) w oczy rzuca się przede wszystkim ładniejsza roślinność (tekstury trawy, krzewów oraz drzew). Na chwilę obecną nie zmieniono modeli postaci, ale niewykluczone, że w przyszłości i one zostaną odświeżone.

Gothic II w wersji działającej na bibliotekach DirectX 11 - Gothic II wykorzystujący biblioteki DirectX 11? Powstaje odpowiedni mod - wiadomość - 2015-02-12
Gothic II w wersji działającej na bibliotekach DirectX 11

Modyfikację możecie ściągnąć z oficjalnej strony internetowej projektu, ale musicie pamiętać, że nie jest to jeszcze jej finalna wersja i instalujecie ją na własną odpowiedzialność. Aby aktywować mod, pobrane pliki należy wypakować w lokalizacji Gothic -> System, a potem uruchomić grę poprzez G2D3D11Launcher.exe. Natomiast wyłączyć go można poprzez usunięcie lub zmianę nazwy pliku ddraw.dll. Według Degenerated, modyfikacja najlepiej działa na produkcji w wersji z zainstalowanym dodatkiem Noc Kruka i patchem o numerze 2.6.

Gothic jest serią RPG-ów stworzonych przez niemieckie studio Piranha Bytes. Gry charakteryzują się wysokim poziomem trudności, ale nie przeszkodziło to dwóm pierwszym odsłonom cyklu obrosnąć sporym kultem (zwłaszcza w Polsce), dzięki czemu nadal cieszą się dużą popularnością.