Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 sierpnia 2019, 11:30

autor: Bartosz "XxX" Faryna

Glorious Saga to bezczelna kopia Warcrafta. Blizzard idzie do sądu

Wiele gier mobilnych kopiuje pomysły ze świata Warcrafta, jednak w Sina Games posunęli się za daleko. Ich Glorious Saga przepełniona jest postaciami Blizzarda, które zostały bezczelnie ukradzione.

Chiński deweloper nawet nie próbuje zachować pozorów oryginalności. - Glorious Saga to bezczelna kopia Warcrafta. Blizzard idzie do sądu - wiadomość - 2019-08-29
Chiński deweloper nawet nie próbuje zachować pozorów oryginalności.

Twórcy gier mobilnych mają to do siebie, że lubią czerpać inspiracje z innych tytułów. Często zdarza im się jednak przekroczyć wszelkie granice dobrego smaku i kopiować niemal wszystko jeden do jednego. Z czymś takim mamy do czynienia w przypadku chińskiego studia Sina Games i jego darmowej mobilnej gry Glorious Saga. W związku z tym, jak donosi Polygon, 16 sierpnia w kalifornijskim sądzie Blizzard złożył pozew przeciwko chińskiemu producentowi.

Twórcy World of Warcraft starają się o nakaz sądowy, dzięki któremu byliby w stanie nakazać Sina Games zaprzestanie szkodliwych praktyk, do których uciekają się obecnie. Blizzard żąda również odszkodowania w wysokości 150 000$ za każdą naruszoną pracę.

Każdy potwór, istota, zwierzę i pojazd w grze został skopiowany ze świata Warcrafta. Broń, amulety i inne przedmioty zostały nam zabrane, bez próby udawania, że to nie nasze dzieło. Sygnały i efekty dźwiękowe z gier Warcraft zostały przerobione na potrzeby Glorious Saga.

Adwokaci Blizzarda zwrócili uwagę na to, że nawet ikona gry od chińskiego dewelopera stanowi kopię okładki World of Warcraft: Battle for Azeroth z lekkimi zmianami kosmetycznymi. Podobieństwo jest jednak zbyt wielkie, aby można było mówić o zbiegu okoliczności.

Sina Games vs. Blizzard / źródło: Polygon. - Glorious Saga to bezczelna kopia Warcrafta. Blizzard idzie do sądu - wiadomość - 2019-08-29
Sina Games vs. Blizzard / źródło: Polygon.

Sina Games jest spółką zależną chińskiej firmy technologicznej Sina Corp. Jej plagiatowa gra dostępna jest m.in. w Google Play w Europie i USA pod nazwą Glorious World, jednak na zrzutach ekranu wyraźnie widać nazwę Glorious Saga. Blizzard twierdzi, że Sina Corp posiada w swojej ofercie o wiele więcej tytułów, które kopiują pomysły ze znanych na całym świecie marek, takich jak: Yu-Gi-Oh!, Naruto czy Warcraft.