Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 maja 2023, 21:00

Okładka Forzy Motorsport sprawiła, że fanom wyścigów serca zabiły mocniej [Aktualizacja]

Po sieci krąży okładka nowej Forzy Motorsport, ujawniona przedwcześnie w newsletterze dla subskrybentów Game Passa. Widoczny na niej samochód wywołał poruszenie wśród wielbicieli wyścigów.

Źródło fot. Microsoft
i

Aktualizacja

W obliczu „przecieku” studio Turn 10 nie zwlekało i zaprezentowało grafikę na okładce Forzy Motorsport w całej krasie (poniżej). Ujawniło przy tym pełne nazwy widocznych na niej samochodów:

  1. 2023 Cadillac #1 Cadillac Racing V-Series.R
  2. 2024 Chevrolet Corvette E-Ray (szkoda, że jednak nie Z06)

Tym samym możemy dopisać kolejne dwie pozycje do listy aut, które zostały potwierdzone (są na niej teraz razem 104 maszyny spośród zapowiedzianych „ponad 500”).

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że krótko po Xbox Games Showcase pokazany zostanie długi gameplay z trybu kariery – zobaczymy go 13 czerwca, podczas transmisji Forza Monthly.

Okładka Forzy Motorsport sprawiła, że fanom wyścigów serca zabiły mocniej [Aktualizacja] - ilustracja #1

Źródło: Turn 10 Studios.

Oryginalna wiadomość

Okładki gier z serii Forza słyną z tego, że trafiają na nie ekscytujące samochody, które dopiero co miały światową premierę. Wygląda na to, że nadchodząca Forza Motorsport podtrzyma tradycję.

Ujawnienie okładki tej odsłony powinno nastąpić dopiero w trakcie „nie-E3”, tj. przy okazji pokazu Microsoftu zaplanowanego na 11 czerwca. Wyrwała się jednak na wolność wcześniej, upubliczniona w newsletterze rozesłanym do subskrybentów Game Passa (dzięki, AR12_Nick!). Towarzyszy jej znana nam już grafika promocyjna Cities: Skylines II wraz z informacją (też znaną), że obie gry trafią do usługi w dniu premiery.

Okładka Forzy Motorsport sprawiła, że fanom wyścigów serca zabiły mocniej [Aktualizacja] - ilustracja #2
Źródło: Microsoft / AR12_Nick.

Co jest na okładce?

Widzimy na niej dwa samochody. Na pierwszym planie występuje Cadillac V-Series.R, czyli prototypowy bolid zbudowany zgodnie z regulacjami LMDh z myślą o wyścigach w klasach GTP i Hypercar. Jego debiut w rzeczywistości miał miejsce w styczniu bieżącego roku (podczas 24-godzinnego wyścigu na torze Daytona).

Niska jakość grafiki nie pozwala stwierdzić, co dokładnie znajduje się na drugim planie – prawie na pewno jest to Chevrolet Corvette C8, ale kwestią sporną pozostaje, który wariant tego auta widzimy: czy Z06, czy może E-Ray (stawiam na ten pierwszy). W każdym razie raczej nie jest to Stingray, który występuje w serii już od Forzy Horizon 4.

Co w tym takiego ciekawego?

Odrodzone GTP i Hypercar to jeszcze młode, a przy tym budzące ponadprzeciętnie duże zainteresowanie konkurencje. Do udziału w nich zgłosiło się zaskakująco wielu producentów aut z zupełnie nowymi maszynami, w tym Porsche, Ferrari, BMW, Toyota, Peugeot, Acura czy właśnie Cadillac (a w przyszłości dołączyć do nich ma jeszcze m.in. Lamborghini).

Młodość tych klas sprawia, że na palcach jednej ręki można liczyć występy reprezentujących je samochodów w grach wideo (np. Toyota GR010 trafiła do Gran Turismo 7, a BMW M Hybrid V8 do iRacing). Popularność zaś powoduje, iż gracze chcieliby dostać te „cacka” w swoje ręce jak najszybciej.

Do tego dochodzi czynnik domniemanej ekskluzywności – przynajmniej częściowej – którą uzyskać na owe maszyny i mistrzostwa WEC miała firma Motorsport Games (znana głównie z tego, że zgarnęła sporo licencji na znane wyścigowe dyscypliny, stworzyła katastrofalne NASCAR 21: Ignition, kupiła twórców rFactora 2 i… ciągle wydaje się balansować na krawędzi upadku).

Wszystkie wymienione aspekty sprawiają, że obecność tego Cadillaca w Forzie Motorsport jest tak „grubą” nowiną i powodem do radości dla entuzjastów wyścigów (choć na marginesie dodam, że iRacing prawdopodobnie dostanie ten samochód nieco wcześniej). Teraz możemy żywić nadzieję, że w grze zobaczymy także inne maszyny klas GTP i Hypercar.

Kiedy wyjdzie Forza Motorsport?

Na razie wiemy tylko, że jej debiut nastąpi w tym roku. Dokładną datę poznamy najpewniej podczas wspomnianego pokazu Microsoftu, który zaplanowano na 11 czerwca na godz. 19:00. Gra zmierza na PC i XSX/S.

  1. Oficjalna strona serii Forza

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej