Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 28 listopada 2019, 14:54

Fake Friday - powstała strona śledząca manipulacje związane z Black Friday

W sieci pojawiła się strona Fake Friday, która pozwala sprawdzić, jak kształtowały się ceny danego towaru na przestrzeni ostatnich miesięcy. Dzięki temu możemy przekonać się, czy interesująca nas promocja faktycznie jest tak atrakcyjna, jak się wydaje.

Fake Friday pozwoli sprawdzić, czy ktoś robi Cię w konia. - Fake Friday - powstała strona śledząca manipulacje związane z Black Friday - wiadomość - 2019-11-28
Fake Friday pozwoli sprawdzić, czy ktoś robi Cię w konia.

Jak donosi portal Wirtualne Media, w sieci pojawiła się strona Fake Friday, która śledzi manipulacje cenowe związane z promocjami z okazji Czarnego Piątku (wypada jutro, 29 listopada). Część sprzedawców ma bowiem w zwyczaju zwiększać ceny na kilka miesięcy przed tym dniem, by następnie zaoferować „atrakcyjny rabat”, dzięki któremu w praktyce możemy zapłacić za coś tyle, ile w pierwszej połowie roku - albo i trochę więcej.

Dzięki wyszukiwarce, którą znajdziemy w serwisie, możemy wyszukać informacje na temat zmian cen produktu, którego zakupem jesteśmy zainteresowani.

Napisałem bota, który kilka razy w miesiącu sprawdzał ceny produktów w sklepach z elektroniką. Podaję tutaj najniższą cenę jaką bot odczytał w ostatnich 6 miesiącach. To są ceny takie jakie podawały strony. Łącznie kilkadziesiąt tysięcy produktów ma tutaj swoje ceny - powiedział anonimowy twórca i operator serwisu FakeFriday.org.

Warto odnotować, że wbrew popularnemu stereotypowi, manipulacji cenowych wcale nie stosują wszystkie sklepy. Ceny faktycznie spadają w tym dniu, choć nie są to różnice bardzo duże. Widać to na przykładzie zeszłego roku, w którym - zgodnie z badaniem Dealavo i Deloitte - z okazji Czarnego Piątku można było kupować towary o średnio 3,5% taniej.

Przypominamy, że liczne, atrakcyjne oferty z okazji Black Friday znajdziecie na naszej podstronie poświęconej promocjom.

  1. Fake Friday - strona oficjalna