Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 maja 2021, 11:39

autor: Aquma

Epic Games Store wydał miliard dolarów na tytuły ekskluzywne

Firma Epic Games wydała już ponad miliard dolarów na tytuły ekskluzywne dla sklepu Epic Games Store. Jest to element strategii zakładającej przejęcie nawet połowy rynku gier PC.

W SKRÓCIE:

  1. Epic Games wydało już ponad miliard dolarów na tytuły ekskluzywne dla EGS;
  2. firma zakłada, że do 2024 roku może kontrolować nawet 50% pecetowego rynku gier (w najbardziej optymistycznym scenariuszu).

Dzięki ujawnionym niedawno dokumentom z procesu sądowego pomiędzy Epic Games i Apple dowiedzieliśmy się, ile pieniędzy pierwszy z podmiotów wydał na zakup tytułów na wyłączność dla Epic Games Store. Okazuje się, że na ten cel przeznaczono już niemałą fortunę – ponad miliard dolarów, z czego 542 miliony na tytuły z 2019 roku, 444 miliony na gry z 2020 r. oraz 52 mln na tegoroczne produkcje (co najmniej, bo teraz suma zapewne jest już większa).

Epic Games Store wydał miliard dolarów na tytuły ekskluzywne - ilustracja #1
Strona raportu prezentująca dane na temat kosztów gier ekskluzywnych dla EGS.

To jednak nie wszystko – warto też zwrócić uwagę na informacje zawarte w dolnej części powyższego slajdu, a także na kolejnej stronie, w sekcji opisującej możliwe scenariusze dla sklepu Epic Games Store. Według najbardziej optymistycznego wariantu – zakładającego „brak reakcji” ze strony Steam – do 2024 roku firma Tima Sweeneya ma kontrolować nawet 50% pecetowego rynku gier. W przypadku zrealizowania się nieco gorszej opcji (uwzględnia ona reakcję ze strony Lorda Gabena – mowa oczywiście o szefie Valve, Gabie Newellu) może to być 35%. Najmniej optymistyczny scenariusz zakłada, że udział sięgnie maksymalnie 20% i potem stopniowo spadnie do 8% (w takim przypadku wydatki na tytuły ekskluzywne będą stopniowo ograniczane).

Epic Games Store wydał miliard dolarów na tytuły ekskluzywne - ilustracja #2
Strona raportu prezentująca możliwe scenariusze dla EGS.

Trzeba przyznać, że plany Epic Games są naprawdę ambitne. W tym momencie – w połowie 2021 roku – bardzo trudno powiedzieć, czy którykolwiek z powyższych scenariuszy się ziści. Obecnie Epic Games Store przynosi swoim twórcom olbrzymie straty, ale warto pamiętać, że jest to część strategii zakładającej osiągnięcie rentowności w 2023 roku. Co więcej, dzięki Fortnite firmie Tima Sweeneya póki co z pewnością nie brakuje pieniędzy na finansowanie swojej wizji.

  1. Epic Games Store – strona oficjalna