Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 lipca 2024, 09:05

Duże zmiany w Game Passie. Microsoft podnosi ceny i modyfikuje zasady użytkowania

Microsoft wprowadza nowe ceny subskrypcji Game Pass, a dotychczasowe Xbox Game Pass zastępuje standardowym, uboższym wariantem bez dostępu do gier na premierę.

Źródło fot. Microsoft.
i

Wyższe ceny oraz nowy rodzaj subskrypcji – takie zmiany wprowadza dziś Microsoft w usługach Xbox i PC Game Pass. Gigant z Redmond opublikował najważniejsze informacje dotyczące aktualizacji oferty swojego abonamentu.

Nowe ceny dla wszystkich krajów znajdziecie w dokumencie udostępnionym przez Microsoft. W Polsce koszt abonamentu Xbox Game Pass Ultimate wzrośnie z 62,99 złotego do 73,99 zł za miesiąc, a PC Game Passa – z 39,99 zł do 47,99 zł. Cena 12-miesięcznej subskrypcji Game Pass Core (dającej ograniczony dostęp do ponad 25 gier) pozostanie niezmieniona (249 zł).

Zmiany cen będą obowiązywać od dziś dla nowych użytkowników Game Passa oraz od 12 września dla osób odnawiających subskrypcję.

Xbox Game Pass nie dla nowych członków

Poza zmianą ceny Microsoft zmodyfikował też zasady funkcjonowania samej subskrypcji. Od teraz tylko subskrypcja w wariancie Ultimate (oraz PC Game Pass) będzie zapewniała dostęp do gier w dniu premiery. Za to wszystkie warianty – włącznie z najtańszym Xbox Game Pass Core – zapewnią możliwość zabawy przez Internet.

Ponadto wprowadzono nową opcję subskrypcji: Xbox Game Pass Standard. Ta obejmuje „setki wysokiej jakości gier (zamiast 25 jak w tańszym wariancie Core), tryb internetowej gry wieloosobowej na konsoli oraz wybrane oferty i zniżki dla członków”. Zastrzeżono przy tym, że tytuły z oferty Xbox Game Pass będą niedostępne w dniu premiery w wariancie „standardowym”.

Skoro o tym mowa: Xbox Game Pass Standard niejako zastąpi dotychczasowe XGP, przynajmniej dla nowych użytkowników. Osoby posiadające aktywną subskrypcję nadal będą mogły ją wydłużyć, przy czym od 18 września 2024 r. maksymalny limit wydłużenia subskrypcji GP na Xboxach będzie wynosić 13 miesięcy. To oznacza, że ci użytkownicy nadal będą mieli dostęp do gier Microsoftu na premierę.

Oferta usługi Game Pass po 10 lipca.Źródło: na podstawie opracowania @Klobrille / serwis X / Microsoft.

Zamieszanie i brak zaskoczenia ekspertów

Pierwsze informacje na temat zmian wywołały konsternację internautów. Nawet wielu dziennikarzy branżowych nie było z początku pewnych, jak dokładnie będzie wyglądał Game Pass po dzisiejszych zmianach (vide Tom Warren w serwisie X).

Część internautów zwraca też uwagę na brak wzmianki o Xbox Game Pass Friends & Family, czyli rodzinnym pakiecie, który testowano rok temu. Strona tego wariantu usługi jest też niedostępna.

Niemniej eksperci i dziennikarze nie są zaskoczeni zmianami. Jeff Grubb z magazynu The Verge odnotował z przekąsem, że ogłoszenie Microsoftu to de facto potwierdzenie klęski strategii giganta z Redmond, który od lat stawiał na Game Passa jako przyszłość rynku gier.

Z kolei analityk Daniel Ahmad (Niko Partners) już na początku maja wskazywał, że nie ma mowy na całkowite wycofanie się z dostępu gier na premierę w XGP. Teraz dodał, że przyczyną zmian może być niedostateczny przyrost bazy użytkowników subskrypcji poza konsolami Xbox. Fakt, ze PC Game Pass pozostał niezmieniony, ma potwierdzać tę tezę.

  1. Xbox Game Pass na pierwszą połowę lipca, a w nim 8 gier, w tym dynamiczna gra akcji FPP a la Mirror's Edge

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej