Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 czerwca 2016, 11:35

Duża aktualizacja Overwatch na PC wprowadza rozgrywki rankingowe

Firma Blizzard wypuściła aktualizację dla sieciowej strzelanki Overwatch w wersji PC, wprowadzającą wreszcie do gry rozgrywki rankingowe. Gracze konsolowi będą musieli poczekać na tryb Rywalizacji do przyszłego tygodnia.

Ponad miesiąc po premierze sieciowej strzelanki Overwatch firma Blizzard wprowadziła rozgrywki rankingowe w postaci trybu Rywalizacji. Nie jest to pierwsze spotkanie graczy z tą formułą gry – wcześniej mogliśmy się z nią zapoznać w trakcie beta-testów na początku lutego. Czerwcowy powrót Rywalizacji zapowiadano już w dniu premiery, aczkolwiek na razie udostępniono go jedynie dla wersji na komputery osobiste. Posiadaczom konsol Xbox One i PlayStation 4 przyjdzie poczekać do przyszłego tygodnia, aczkolwiek Blizzard obiecał postarać się o dopracowanie procesu patchowania, by pozwolić na możliwie jednoczesne wprowadzanie przyszłych dużych aktualizacji na wszystkich platformach. Oprócz trybu Rywalizacji patch wprowadza też garść poprawek m.in. w obsłudze kontrolerów i wydajności gry, jak również usuwa różne błędy (na przykład związane z wypadaniem poza mapę czy lokalizacjami).

Po długiej nieobecności tryb Rywalizacji ponownie zawitał do Overwatch. - Duża aktualizacja Overwatch na PC wprowadza rozgrywki rankingowe - wiadomość - 2016-06-29
Po długiej nieobecności tryb Rywalizacji ponownie zawitał do Overwatch.

Co się tyczy pierwszego, letniego sezonu rankingowego, to będzie on nieco krótszy i zakończy się 18 sierpnia, a więc za nieco ponad półtora miesiąca. Twórcy zdecydowali się nie czekać kolejne 1,5 miesiąca na uruchomienie trybu z dwóch powodów. Po pierwsze, chcą wykorzystać ten czas na zebranie uwag graczy i tym samym doszlifowanie całości, jako że rozgrywki rankingowe wymagają szczególnego dopracowania. Po drugie, dzięki temu fani mogą już teraz starać się o zdobycie nagród za osiągnięcia w rywalizacji rankingowej, w tym złotych broni (uspokajamy, że chodzi tu jedynie o czystą kosmetykę) czy ikony gracza i graffiti. Te ostatnie otrzymuje każdy, kto rozegra 10 meczów klasyfikacyjnych, ustalających tzw. rangę umiejętności gracza, mierzoną w skali od 1 do 100. Co więcej, Rywalizacja będzie dostępna wyłącznie dla osób z poziomem 25. lub wyższym, co ma zagwarantować, że przystąpią do niej jedynie gracze już dość zaznajomieni z tajnikami rozgrywki. Nasze miejsce w rankingu graczy oraz drużyn będzie uzależnione nie tylko od wygranej, lecz także od innych czynników: naszego wyniku, umiejętności innych uczestników rozgrywki itp.

Wypada wspomnieć przynajmniej o kilku zmianach w rozgrywkach rankingowych w stosunku do dotychczasowych trybów Overwatch. W Kontroli należy uzyskać trzy wygrane zamiast dwóch jak w trybie Szybkiej gry, a więc możliwe jest rozegranie nawet pięciu rund. Z kolei w przypadku remisów na mapach Eskorty i nie dostarczenia ładunku do celu przez żadną z drużyn o zwycięstwie zadecyduje odległość, na jaką przetransportowano ładunek. Wreszcie na mapach typu Szturm mecz może zakończyć się zaraz po zdobyciu przez drugą drużynę pierwszego celu, jeśli pierwszy zespół nie zdołał tego dokonać w trakcie swojej rundy ofensywnej.

Blizzard raz jeszcze pokazuje, że nie zamierza iść na rękę osobom psującym innym radość z gry. - Duża aktualizacja Overwatch na PC wprowadza rozgrywki rankingowe - wiadomość - 2016-06-29
Blizzard raz jeszcze pokazuje, że nie zamierza iść na rękę osobom psującym innym radość z gry.

Na koniec pozostaje kwestia kar dla graczy. Blizzard udowodnił już, że nie zamierza się cackać z oszustami, i podobne podejście zastosuje w stosunku do osób wychodzących z gry. Po opuszczeniu meczu nie będzie możliwe dołączenie do innej sesji przed zakończeniem pierwszej rozgrywki, a dezerter będzie miał minutę na ponowne dołączenie. Jeśli tego nie zrobi, pozostali gracze mogą opuścić mecz bez większych konsekwencji, aczkolwiek zostanie to zaliczone jako ich przegrana. Co więcej, jeśli tego typu przewinienia będą się powtarzać, to osoba dopuszczająca się ich będzie musiała liczyć się z możliwością otrzymania coraz dłuższych blokad czasowych na tryb Rywalizacji, łącznie z zawieszeniem na czas całego sezonu. To samo dotyczy graczy nieaktywnych, za których Blizzard uznaje osoby niedotykające myszki lub klawiatury przez pół minuty, a także te, które będą unikać walki przez trzy minuty. Więcej informacji na temat rozgrywek rankingowych znajdziecie na oficjalnej stronie gry.

Duża aktualizacja Overwatch na PC wprowadza rozgrywki rankingowe - ilustracja #4

Overwatch to sieciowa strzelanka Blizzarda, a zarazem pierwsza nowa marka uznanych twórców od wielu lat. Mimo że nastawiony na tryb dla wielu graczy, tytuł oferuje bogatą warstwę fabularną, sama rozgrywka skupia się na wykonywaniu określonych zadań. Podobnie jak w produkcjach z gatunku MOBA, gracze mogą wybierać ze sporej liczby bohaterów o unikalnych cechach i zdolnościach. Gra została bardzo ciepło przyjęta przez recenzentów (w naszym serwisie wystawiliśmy jej ocenę 9,5/10), a w niecały miesiąc zapoznało się z nią ponad 10 milionów graczy.