Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 czerwca 2015, 11:47

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Duma Szlachecka - kolejny polski projekt crowdfundingowy trafił do piachu?

W zeszłym roku rozpętała się duża afera, po tym jak przywrócony do życia dzięki zbiórce pieniędzy magazyn Secret Service bardzo szybko zakończył swój żywot. Niedługo później zawieszono prace nad sfinansowanym w serwisie Wspieram.to Franko 2, a dziś mamy do przekazania kolejne złe wieści. Wygląda na to, że do piachu poszła przeglądarkowa Duma Szlachecka, na którą w 2014 roku zebrano ponad 11 tys. zł.

W marcu 2014 roku w serwisie Wspieram.to rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na przeglądarkową grę free-to-play Duma Szlachecka. Akcja zakończyła się sukcesem i twórcom udało się zebrać ponad 11 tys. zł (minimalny próg ustalono na 7 tys. zł), ale wygląda na to, że projekt wylądował już w śmietniku. Po pierwsze, oficjalna strona gry przestała istnieć. Po drugie, na facebookowym profilu produkcji od listopada 2014 roku panuje cisza. Po trzecie, w maju bieżącego roku udało nam się skontaktować z szefem dewelopera, Williamem Stanowskim, który wyjawił, że w połowie sierpnia ubiegłego roku deweloperom skończyły się pieniądze i zespół się rozpadł. Stanowski nie porzucił jednak marzeń o projekcie i do tej pory szuka innego źródła finansowania. Na razie jednak bez sukcesu.

Duma Szlachecka miała dokładnie odwzorować realia historyczne XVII-wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Duma Szlachecka miała dokładnie odwzorować realia historyczne XVII-wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Duma Szlachecka w skrócie:
  • Gatunek: przeglądarkowa gra strategiczna
  • Deweloper: Symulacje Historyczne
  • Inne: pieniądze na produkcję, zebrane w serwisie Wspieram.to, skończyły się w sierpniu 2014 roku i do dziś nie wiadomo, co będzie dalej z tym projektem

Wygląda więc na to, że Duma Szlachecka dołączyła do grona growych projektów sfinansowanych dzięki polskim platformom crowdfundingowym, które po prostu nie wypaliły. Przypominam bowiem, że z magazynu Secret Service (na reinkarnację uzbierano ponad 283 tys. zł) wyszła tak zwana lipa i zamiast niego na rynku funkcjonuje obecnie Pixel. Nie sposób w tym momencie nie wspomnieć także o Franko 2, na który w marcu 2014 roku uzbierano ponad 38 tys. zł, a już po kilku miesiącach wstrzymano prace, gdyż ze studia odszedł programista…

Czekamy zatem na dalszy rozwój sytuacji, ale chyba śmiało można stwierdzić, że nad rodzimym crowdfundingiem związanym z branżą gier wideo ciąży jakaś klątwa.

Duma Szlachecka - kolejny crowdfundingowy polski projekt trafił do piachu? - ilustracja #2

Duma Szlachecka to przeglądarkowa produkcja strategiczna. Finalna wersja gry miała dokładnie odwzorować realia historyczne XVII-wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Twórcy podczas prac starali się jak najdokładniej przenieść architekturę z tego okresu, stroje, rycerzy itd. Produkcja doczekała się nawet grywalnej wersji alfa z ponad tysiącem zarejestrowanych graczy, ale obecnie to wszystko śpiewka przeszłości, aczkolwiek niewykluczone, że kiedyś prace nad projektem zostaną wznowione.